گاهی اوقات این خوراکی های غلط باعث کاهش قد کودکان می شوند و رشد قد آن ها را کم می کند. برای دوری از این انتخاب های غلط باید به لیست مواد غذایی زیر توجه کنید و از مواردی که نام می بریم، مصرف نکنید.

مصرف غذاهای بیش از حد چرب

غذاهای بیش از حد چرب، منبع عظیمی از کالری ها برای کودکان هستند که باعث کالری اضافه در بدن آن ها می شوند و چاقی را به وجود می آورند. از طرفی وزن بالا مهم ترین مانع برای رشد قد می باشد و در کنار آن محتوای ویتامین دی و فیبر در غذاهای چرب ممکن است که در غذاهای فرآوری شده از بین برود و بر روی متابولیسم کلسیم در بدن تاثیر گذار باشد.

نمک بسیار بالا

نمک نقش اساسی را در بدن ایفا می کند گفته ایم مصرف بیش از حد بالای آن، باعث می شود کلسیم بالا در بدن دفع شود و فرد با کمبود کلسیم مواجه گردد و بنابراین خانواده ها باید میزان نمک مصرفی در کودکان را کنترل کنند. زمانی که نمک بیش از حد زیادی می خوریم، آب به طور شدیدی در بدن جمع می شود که باعث فشار خون بالا می گردد.

مصرف بیش از حد نوشابه

تحقیقاتی بر روی دوقلوهای همسان انجام شد و نشان داد که نوشابه مانع جذب کلسیم خواهد شد و به همبن دلیل کوتاهی قد را به همراه خواهد داشت . همچنین نوشابه گازدار نیز باعث پوکی استخوان می شود . بنابراین تا حد ممکن مصرف نوشابه را برای کودکانتان محدود کنید.

فست فود

مطالعات اخیر نشان می دهد که قد افراد و کودکان در زمان حال نسبت به کودکان نسل گذشته و دهه قبل کاهش یافته است . دلیل اصلی آن تاثیر فست فود هایی مثل همبرگر، پیتزا ، مرغ سوخاری و غیره می باشد. فست فود یک غذاهای فرآوری شده سریع محسوب می گردد که اساس آن با سرخ کردن و استفاده از مواد نگهدارنده بالایی همراه است. طرز فراوری غذاهای فست فود، باعث از بین رفتن مواد مغذی در آن از جمله ویتامین دی ، کلسیم و فیبر می شود که برای رشد قد ضروری هستند.

مصرف برخی از دارو های خاص

گاهی کودکان به دلیل ابتلا به برخی بیماری خاص مجبور به مصرف دارو می شوند که به طور کلی، مصرف بیش از اندازه یا طولانی مدت بعضی از آن ها مانند کورتون در سنین رشد مضر خواهد بود که البته هرگز نباید به دلیل ترس از عدم رشد قد ، مصرف دارو را قطع کرد و باید دارو را طبق تجویز پزشک و دستورات اومصرف کرد.

مصرف بیش از حد گوشت

بسیاری از افراد فکر می کنند که گوشت گاو بسیار مغذی است و برای قد کودکان مناسب است. به همین دلیل خانواده ها بیش از حد به کودکانشان گوشت گاو می دهند اما مصرف بالای این غذا برای بدن مناسب نیست زیرا گوشت گاو پروتئین بسیار بالایی دارد و باعث می شود که استخوان ها از بیماری های مفصلی و استخوانی رنج بکشند.


مطالب پیشنهادی :

نکات حفظ سلامت در بارداری

نشانه لثه و دندان سالم

مشکلات دندانی سنین بالا