کاشت ناخن و مژه در دیدگاه اسلام

در این مطلب به شما حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام را خواهیم گفت. در هر دوره ای از گذشته، زنان از ابزارهای مختلفی برای زیباتر شدن استفاده می کردند. این ابزارها معمولا در حنا، سورمه و سرخاب و … خلاصه می شد. اما به مرور تنوع این وسایل بیشتر شد و امروزه شاهد کاشت مژه و ناخن، لیفت و بوتکس و غیره علاوه بر پیشرفت لوازم آرایشی هستیم. ویژگی خاص تکنیک های آرایشی جدید این است که به سادگی از بین نمی روند.

مثلا ناخن های کاشته شده با حلال هایی هممچون استون یا لاک پاک کن برداشته نمی شوند و برای از بین رفتن آنها باید تا رشد مجدد ناخن ها صبر کرد. همچنین اکستنشن مژه حداقل تا 6 ماه به تار موی انسان می چسبد و قابل شستشو نیست. در ادامه حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام را در این بخش از فان خواهید خواند.

حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام
حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام

حکم کاشت ناخن و اکستنشن مژه

کاشت یا اکستنشن مژه تکنیکی است که در آن هر تار مژه مصنوعی با چسب مخصوص به مژه ها چسبیده می شود و با شستشو از بین نمی رود. با اینکه این روش به خودی خود اشکال ندارد، اما اگر مانع رسیدن آب به مژه ها هر چند کم شود و جدا کردن آن در هنگام وضو یا غسل امکان نداشته و با سختی و مشقت همراه شود، انجام آن جایز نیست. اما اگر چسب در انتهای مژه نبوده و روی پوست نریزد، غسل و وضو بدون اشکال خواهد بود.

1_ آیا کاشتن ناخن یا اکستنشن مژه از نظر اسلام اشکال دارد یا خیر؟

حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام
حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام

طبق نظر اکثر فقها صرف کاشت ناخن، مژه و سایر روش های آرایشی برای اعضای بدن فی نفسه دارای اشکال فقهی نیست. این مسئله در مورد کاشت ناخن و مژه نیز صدق می کند. اما در مورد کاشتن ناخن و مژه، باید به این مسئله توجه داشت که: طبق نظر اغلب مراجع تقلید و فقها، اگر کاشت ناخن زینت محسوب شود باید دست ها را از دید نامحرم پوشاند. البته علما زینت بودن یا نبودن کاشت ناخن ها را به تشخیص عرف جامعه واگذار کرده اند.

2_ آیا وضو، غسل و نماز با ناخن کاشته شده صحیح است یا باطل ؟

حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام
حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام

طبق نظر اکثر علمای فقیه، کاشت ناخن یا چسباندن مژه و ناخن، از روی عمد مانعی برای وضو و غسل ایجاد می کند که از رسیدن آب به ناخن و مژه ها جلوگیری می نماید. و باید در اولین فرصت برای نماز برداشته شوند. در غیر اینصورت وضو و غسل و نماز باطل می شود.

وضو و غسل جبیره فقط در مواردی مانند تنگی وقت نماز و یا در سفر بودن و یا به هنگام شب و سحر که امکان دسترسی به آرایشگاه و برداشتن مانع وجود ندارد صحیح است. به غیر از این موارد وضو و غسل جبیره نادرست و باطل می باشد. بنابراین باید در اسرع وقت اقدام به برداشتن ناخن و مژه نمائید. درغیر این صورت وضو یا غسل جبیره ای باطل می باشد .درنتیجه نماز نیز باطل می شود.

حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام
حکم شرعی کاشت ناخن و مژه در اسلام