در این مطلب به چگونگی حفظ انگیزه در قرنطینه خواهیم پرداخت. بیرون آمدن از قرنطینه می‌تواند برای ما هیجان‌انگیز باشد و حتی به خیلی از ما انگیزه بدهد تا بالاخره اولین گام‌ها به‌سوی تغییر را برداریم. از طرف دیگر، فشار این اهداف جدید می‌توانند باعث اضطراب، نگرانی و خود‌انتقادی شدیدی شوند.

شاید در این دوران اوضاع خیلی بر وفق مراد ما پیش نرفته و نتایج مالی و عاطفی بدی به‌دنبال داشته است. برای غلبه برنا‌امیدی یا حتی افسردگی باید اول مهربان بودن با خودمان را بیاموزیم. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توانیم با خودمان مهربان باشیم و خودمان را دلداری بدهیم تا بتوانیم بعد از قرنطینه با امیدها و انگیزه‌های جدید به راهمان ادامه دهیم.ما معمولا مستعد هستیم که به‌ سراغ افکار منفی برویم و جملاتی مانند «زیاد شکست می‌خورم»، «نمی‌توانم همۀ کارهایم را به نتیجه برسانم»، «به‌اندازهٔ کافی سعی نمی‌کنم» یا «به‌اندازهٔ کافی کار نمی‌کنم» را درباره خودمان به‌کار ببریم: جملاتی که در ذهن ما خیلی زود به «آن‌قدرها هم خوب نیستم» تعبیر می‌شوند.

حفظ انگیزه در قرنطینه سخت نیست، اگر با خودمان مهربان ‌تر رفتار کنیم 

حفظ انگیزه در قرنطینه
حفظ انگیزه در قرنطینه

۱. خودتان را بدون دلیل سرزنش نکنید

این مفهومی جدید برای شما است. برای همهٔ ما همین‌طور است. تصور کنید همیشه در این راه دانش‌آموزی تازه هستید. این موضوع درست مانند یادگیری زبانی جدید است. مطمئنا زیاد اشتباه خواهید کرد. فقط باید به راه‌تان ادامه دهید.

۲. تمرین، تمرین و تمرین! هرچه بیشتر، بهتر!

همه بعد از مدت ‌زمانی عادت‌های جدیدی پیدا می‌کنند. برای نمونه، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بعضی از افراد در کمتر از ۱۸ روز می‌توانند عادتی جدید پیدا کنند و بعضی دیگر باید تا ۲۵۴ روز صبر کنند. به‌هر‌حال، هرقدر بیشتر تمرین کنید، احتمال اینکه بتوانید مهربانی را در مکالمات روزمره با خودتان وارد کنید بیشتر می‌شود.

۳. شاید این کار در ابتدا دشوار باشد؛ آن را عادی‌سازی کنید

دوباره به مثالی که درمورد یادگیری زبان زدیم، فکر کنید. وقتی برای اولین بار سعی می‌کنید به زبان جدیدی صحبت کنید، آیا ۱۰۰ درصد احساس می‌کنید که کلمات و گرامرتان درست هستند؟ احتمالا خیر. احتمالا تردیدها و نا‌امنی‌های بسیاری حس می‌کنید. همین مورد دربارهٔ محبت به خودتان هم صدق می‌کند. شاید فکر کنید «این مسخره است» یا «دارم خودم را لوس می‌کنم» حتی شاید فکر می‌کنید که اگر با خودتان مهربان باشید، انگیزه‌تان از بین خواهد رفت.

حفظ انگیزه در قرنطینه
حفظ انگیزه در قرنطینه

با اینکه این تجربه را ۱۰۰ درصد افراد دارند، در حقیقت صحت ندارد. شاید حتی از فکر اینکه باید به خودتان بازخورد عاشقانه بدهید منزجر شوید. ما شرطی شده‌ایم که درباره خودمان سخت‌گیر باشیم. در حال حاضر، کار شما این است که متوجه این مقاومت بشوید و با کمی کنجکاوی بازیگوشانه به آن اجازه دهید که کم‌کم از بین برود. روز به روز به همین روش ادامه دهید تا زمانی که دیگر احساس معذب بودن نکنید. «تکرار» نکته‌ای کلیدی در ایجاد اعتقاد مثبت به خود است.

۴. به مهربانانه‌ ترین واکنشی فکر کنید که تا‌کنون دریافت کرده‌اید

شاید این کار خیلی راحت نباشد. هرقدر هم که با دیگران مهربان باشید، شاید نتوانید کلماتی مناسب برای مهربانی با خودتان پیدا کنید. حتی شاید ندانید باید از کجا شروع کنید. در چنین مواقعی بهتر است به واکنش‌هایی که دیگران در مقابل اشتباهات ‌تان به شما نشان داده‌اند و حرف‌هایی که زده‌اند، فکر کنید. به مهربان ‌ترین فردی که می‌شناسید فکر کنید؛ تصور کنید او در چنین شرایطی، یعنی زمانی که اشتباه کرده‌اید یا شکست خورده‌اید، به شما چه خواهد گفت. یا به این فکر کنید که اگر این اتفاق برای صمیمی ‌ترین دوست ‌تان بیفتد، به او چه خواهید گفت. وقتی در ابتدای این راه هستید، با حذف خودتان از معادله، راحت‌تر می‌توانید از این زبان استفاده کنید.

۵. برای مهربانی با خود و بررسی احساسات‌تان، یادآور روزانه در تلفن‌ همراه‌تان بگذارید

تلفن‌همراه می‌تواند ابزاری مفید در این راه باشد. یادآوری‌کننده‌ها در تلفن‌همراه می‌توانند به‌صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه تنظیم شوند. یکی از آنها را برای مدت‌زمانی که می‌خواهید تنظیم کنید تا هر روز به شما یادآوری کند که با خودتان مهربان باشید.

حفظ انگیزه در قرنطینه
حفظ انگیزه در قرنطینه