فرق لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟

آیا تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان را میدانید؟ به طور متداول در جامعه ما، منظور از کامپوزیت ونیر کامپوزیتی و از لمینت دندان، لمینت سرامیکی است. لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بد فرمی دندان ها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگ های دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

معمولا برای دندان هایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود. که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد. در هردو این درمان ها، در جلسه معاینه ابتدا دندان ها، روابط دندان های فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص بررسی میشود. تا قابل انجام بودن این درمانها برای مراجع مورد نظر مشخص شود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی پس از تراش دندان و قالب گیری توسط لابراتوار ساخته می شود. تا در کلینیک توسط دندانپزشک سمان میشود. (چسبانده میشود) پروسه درمان آن حدود دو الی سه هفته زمان میبرد. در جلسه اول پس از معاینه در صورتی که لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد. قالب اولیه از دندان ها تهیه شده به لابراتوارارسال میشود.

در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک (که در تبادل نظر با مراجع بدست آمده) روی کست (قالب) اعمال و به مطب دندانپزشکی ارسال میشود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالب گیری و ساخت پروتز موقت آغاز میشود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد.

ونیر کامپوزیت

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

شناخت انواع کامپوزیت ها

ونیر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه (حدود پنج ساعت برای هر فک) فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد. درمان های کامپوزیت درمان های قابل برگشت تری هستند زیرا نیاز به تراش دندان (در صورت انتخاب صحیح کیس) وجود ندارد. در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند. کامپوزیت ها در صورتیکه از ماده ای با کیفیت خوب ساخته شوند و به خوبی و با دقت پالیش شوند. (در زمان ساخت) همچنین دچار تغییر رنگ نمیشوند یا تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

جنس ماده استفاده شده

زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته

زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک

نیاز به تراش و قالب گیری (لمینت سرلمیکی)

عدم نیاز به تراش و قالبگیری (کامپوزیت ونیر)

عدم نیاز به پالیش (لمینت سرامیکی)

نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر (کامپوزیت ونیر)

عدم امکان ترمیم و نیاز به تعویض در صورت لب پری (لمینت سرامیکی)

امکان ترمیم در صورت لب پری (کامپوزیت ونیر)

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان
تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

مطالب پیشنهادی:

4 راز سفیدی دندان

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

دلایل لق شدن دندان در بزرگسالان

از بین بردن جرم دندان

5 قانون مهم مسواک زدن