ورزش می‌تواند تاثیر زیادی بر ریزش مو داشته و برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. به گزارش فان، هر چیزی که بر بدن تأثیر گذار باشد، بدون شک بر سلامت عمومی بدن که موی سر نیز جزئی از آن است، می تواند اثر داشته باشد. ورزش  می تواند روی سلامت و رشد موی سر تأثیر مثبت و یا منفی داشته باشد. اما گذشته از این موارد دیگری که در خود ورزش اتفاق می افتد نیز بر موی سر اثر گذار است. انجام فعالیت های  ورزشی سنگین بدون در نظر گرفتن تغذیه، یا ورزش  می تواند منجر به مشکلاتی شود که باعث کم مویی یا ریزش مو شود.

سلامت کلی یا عمومی بدن

بر اساس گفته های پژوهشگر سرشناس ملی تغذیه دکتر آن لوویس گیتلمن، هرچیزی که سلامت کلی شما را بهبود بخشد، همانند ورزش، توانایی بدن شما را برای رشد مو بهبود می بخشد. اما ورزش مفرط در طول زمان، استرس را به بدن وارد می کند. زیرا غدد فوق کلیوی موجب افزایش هورمون کورتیزول ( هورمون استرس) می شوند. ورزش مفرط در یک دوره ی زمانی طولانی، بدن را در یک حالتی از استرس مزمن قرار می دهد. استرس مزمن یکی از دو علل مهم جریان  TE است. وضعیتی که در آن فولیکول های مو به مرحله ایستایی نابهنگام وارد می شود. که باعث میشود مو نسبت به تناوب رشد آن، بریزد.

وزنه زدن های سنگین

ورزش سنگین، جذب تستوسترون آزاد را در افرادی که ورزش استقامتی انجام می دهند، بالا برده است. این شیوه ورزش در افزایش حجم عضلات مفید است. اما می تواند باعث آسیب مو شود. همچنین به دنباله ی تاثیر ورزش بر ریزش مو باید گفت:  ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می کنند، در معرض ریزش مو هستند. ورزش منظم می تواند از بعضی مشکلات کم مویی جلوگیری کند. زیرا که سلامت کلی گردش خون را بالا می برد. وضعیت موی شما اغلب بازتابی از سلامت کلی بدن شماست. ورزش، خوب خوردن، خواب کافی داشتن، نوشیدن آب به مقدار کافی و کاهش استرس برای ترویج سلامت پوست و موی سر توصیه می شود.

اثر عرق روی پوست و موی سر

ساختار نمکین عرق روی پوست سر،ممکن است باعث شود تا مو ریزش پیدا کند. یا فقط شکننده، خشک و کدر شود. مدرسه سلامت عمومی هاروارد برای جلوگیری از این موضوع شستن مو با شامپویی که ملایم است و دارای PH متعادل است را در حداقل هفته ای یکبار توصیه می کند. البته نباید این شستشو مانع شستشوی روزانه موی سر بشود.

نقش ورزش بر کاهش پرمویی خانم ها

با توجه به مقاله‌ای که در ژانویه ۲۰۰۲  در روزنامه ی کانادایی مربوط به زایمان و بیماری های زنان منتشر شد. خاطر نشان کرد که ورزش و کاهش وزن می تواند به بهبود وضعیت پر مویی که در آن  خانم ها رشد مفرط مو در نواحی صورت و بدن را تجربه می کنند کمک کند. این تغییردر شیوه ی زندگی به کاهش سطوح آندروژن خون کمک خواهد کرد. آندروژن ها، هورمونهایی مردانه هستند که اثر قوی در رشد مو روی صورت،سینه، زیربغل و نواحی عمومی دارند.

اثرات کلر بر موی سر

شنا کردن در حوضچه های آغشته به کلر می تواند باعث خشکی و شکنندگی مو شود. یک متخصص مو توصیه می کند: یکی از بهترین راه ها برای محافظت از مو مرطوب کردن آن با آب بدون آغشته به کلر است. زیرا مو قبل از وارد شدن به حوضچه،آب را جذب می کند. اگر مدت زمان طولانی در استخر می مانید سعی کنید هر ۳۰ دقیقه یکبار موی سر را با آب بدون کلر بشوید. یا قبل از اینکه از کلاه شنا استفاده کنید موی سر را با آب بدون آغشته به کلر مرطوب کنید.


مطالب پیشنهادی :

روش خانگی فر کردن مو

تاثیر ورزش همراه موسیقی

خوراکی هایی که موجب کوتاهی قد میشود