در دوران بارداری وضعیت دهان و دندان در زنان با تغییرات قابل ملاحظه ای همراه است. این تغییرات معمولا به صورت التهاب لثه، تومورهای دهان و تورم خفیف تا شدید لثه ها بروز می کنند. در ادامه مطلب ما به شما تاثیر بیماری دندان در حاملگی را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

تاثیرات منفی حاملگی بر سلامت دهان و دندان و بالعکس

بارداری می تواند عاملی برای ایجاد مشکلات دندانی در بعضی از خانم ها و بیماری های لثه شود و احتمال پوسیدگی را افزایش دهد. در دوران بارداری هورمون هایی که روی ایجاد پلاک های دندانی تاثیر گذار هستند، افزایش پیدا می کنند. پلاک دندانی لایه ای از جرم ها روی دندان است. بارداری به طور خودکار به دندان ها آسیب وارد نمی کند. معمولا در زمان های قدیم به خانم ها هشدار می دادند که هنگام باردار شدن باید منتظر از دست دادن حداقل یکی از دندان هایشان باشند.

تاثیر بیماری دندان در حاملگی
تاثیر بیماری دندان در حاملگی

اگر کلسیم وارد شده به بدن مادر در دوران بارداری کافی نباشد، استخوان هایش _ نه دندان هایش _ باید کلسیم مورد نیاز برای رشد نوزاد را فراهم کنند. این کاهش کلسیم در بدن مادر سریعاً بعد از متوقف شدن دوران شیردهی بازسازی می شود. اگر چه بارداری بعضی از مشکلات خاص دندانی را ایجاد می کند اما اگر در منزل بهداشت مناسب دهان رعایت شود و چند وقت یک بار چکاپ دندانی انجام گیرد، احتمالاً در دوران بارداری دندان ها کاملا سالم خواهند ماند.

علل مشکلات دندانی در دوران بارداری

مشکلات لثه
استفراغ
میل به مصرف غذاهای شیرین
اوغ زدن حین مسواک زدن دندان
مشکلات لثه

علائم مشکلات دندانی در دوران بارداری

گلو درد
احساس سرگیجه
سوزش لثه یا دهان
ضعیف شدن دندان و یا افتادن آن
ایجاد فاصله جدید بین دندان ها
کوتاه شدن لثه
لثه های قرمز، متورم، براق یا همراه با سوزش
لثه هایی که به راحتی خون ریزی می کنند.
احساس سرگیجه

بیماری های دندانی که روی رشد نوزاد تاثیر گذار است

تاثیر بیماری دندان در حاملگی
تاثیر بیماری دندان در حاملگی

تحقیقات رابطه ای بین بیماری لثه در خانم های باردار و نوزادانی که رشد کافی نداشته اند را پیدا کرده اند. کودکانی که با وزن کم به دنیا می آیند و یا مشکلات بینایی و شنوایی دارند، احتمالاً مادرشان دچار بیماری های دندانی بوده است. از هر 100 نوزاد نابالغ ، 18 نفر آن ها تحت تاثیر بیماری های دندانی قرار گرفته اند که معمولاً عفونت مزمن لثه ها بوده است. بهداشت مناسب دندانی برای یک مادر باردار می تواند خطر این مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهد.

سلامت دندان قبل از بارداری

اگر خانم ها قبل از دوران بارداری عادت های بهداشت دهانی را به خوبی رعایت کنند، احتمالاً کمتر در معرض مشکلات دندانی در این دوران قرار خواهد گرفت. برخی از پیشنهادات ما شامل موارد زیر است :

مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز
استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
نخ دندان کشیدن
چکاپ منظم دندانپزشکی

اگر برنامه ریزی برای بارداری دارید، بهتر است که از قبل از سلامت دندان های خود مطمئن شوید. بهتر است که هر گونه اقدامات مربوط به درمان های دندانی قبل از بارداری انجام شود. اگر این درمان ها در دوران بارداری انجام گیرد، احتمال آسیب دیدگی جنین افزایش پیدا می کند.

اگر باردار هستید، به دندانپزشک خود اطلاع رسانی کنید. پیش از این هم در بخش های متعدد نمناک گفتیم که بارداری ممکن است نیازمند مراقبت های متفاوتی از دندان باشد. به طور مثال؛ ممکن است دندانپزشک عکسبرداری های مربوط به دندان را تا زمان تولد نوزاد به تاخیر بیاندازد.

اگر مجبور به انجام این کار باشید، او می تواند نکاتی را برای شما در نظر بگیرد تا به سلامت جنین آسیب وارد نشود. همچنین هنگام استفاده از داروها و بیهوشی باید از بارداری شما مطلع باشد.

سلامت دندان قبل بارداری

باید نبایدهای مراقبت از دندان ها در بارداری

تاثیر بیماری دندان در حاملگی
تاثیر بیماری دندان در حاملگی

اوغ زدن هنگام مسواک زدن. بعضی از خانم های باردار هنگام مسواک زدن اوغ می زنند. اگرچه که مسواک نزدن هم می تواند احتمال پوسیدگی را افزایش دهد و در چنین شرایطی پیشنهادات ما شامل موارد زیر است :

از مسواکی استفاده کنید که سر آن کوچک است. به طور مثال مسواک هایی که برای کودکان استفاده می شود.
زمان بگذارید و مسواک زدن را آهسته انجام دهید.
حین مسواک زدن حواس خودتان را پرت کنید. مثلاً موسیقی گوش دهید.
اگر فکر می کنید بوی خمیر دندان عاملی برای این احساس می باشد، حتماً از یک برند دیگر استفاده کنید و تا مدت زمانی که برند دیگری را جایگزین نکردید، دهانتان را فقط با آب و شوینده حاوی فلوراید شستشو دهید و در سریع ترین زمان ممکن خمیردندان جدید تهیه کنید.

مشکلات رایج لثه در دوران بارداری:

تاثیر بیماری دندان در حاملگی
تاثیر بیماری دندان در حاملگی

التهاب لثه

التهاب لثه احتمالاً در سه ماهه دوم بارداری بیش از همیشه رخ می دهد. علائم آن شامل خونریزی مخصوصا هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن است. التهاب لثه تشخیص داده نشده یا درمان نشده در دوران بارداری، ممکن است عفونت مزمن را بدتر کند که به دلیل التهاب لثه درمان نشده اتفاق می افتد و باعث می شود که فرد دندانش را از دست بدهد.

اپولیس بارداری

اپولیس به معنای بزرگ شدن قسمتی از لثه است که به آسانی خونریزی می کند و نیازمند پاکسازی تخصصی توسط دندانپزشک است. این مشکل در دوران بارداری به دلیل افزایش پلاک های درمانی رخ می دهد و علت آن ها افزایش سطح هورمون ها است. پس هر گونه مشکلات مربوط به لثه را به دندانپزشکتان گزارش دهید.

استفراغ دوران بارداری

هورمون های بارداری عضلاتی را که موجب نگه داشتن غذا داخل معده می شوند، نرم می کنند. رفلاکس معده و یا استفراغ که معمولاً در دوران بارداری رایج است، می تواند عاملی برای آسیب دیدگی و پوسیدگی های دندان و آسیب به لثه باشد پس مراقبت این عامل موثر باشید.

تاثیر بیماری دندان در حاملگی
تاثیر بیماری دندان در حاملگی

مطالب پیشنهادی:

رانندگی در دوران بارداری

نکات حفظ سلامت در بارداری

تغذیه سالم در دوران بارداری

افتادگی پوست شکم پس از زایمان

دو تکه شدن شکم بعد زایمان در 10 دقیقه