یوهان ولفگانگ فون گوته ( زادهٔ ۲۸ اوت ۱۷۴۹ در فرانکفورت – درگذشتهٔ ۲۲ مارس ۱۸۳۲ در وایمار) شاعر، ادیب، نویسنده، نقاش، محقق، انسان شناس، فیلسوف و سیاستمدار آلمانی بود. وی یکی از کلیدهای اصلی ادبیات آلمانی و جنبش وایمار کلاسیک و همچنین رمانتیسیسم به شمار می رود. وی یکی از مردان بزرگ فرهنگی قرون ۱۸ و ۱۹ اروپا و یکی از اشخاص برجستهٔ ادبیات دنیا به حساب می آید. منزل یوهان ولفگانگ فون گوته در مجموعه سنت پرستی وایمار قرار دارد.پدر وی در منزلی در فرانکفورت که قسمتی از امپراطوری روم بود زندگی می کرد. اما مادرش از خانواده های مشهور فرانکفورت بود.

زندگینامه یوهان ولفگانگ فون گوته

وی زبان های لاتین، یونانی، فرانسوی، انگلیسی و عبری را از پدر و مدرس خصوصی اش یادگرفت و از سال ۱۷۶۵ تا ۱۷۶۸ در لایپزیگ دانش حقوق را فراگرفت و در همان زمان ها علاقه فراوانی به شعرهای کریستین فورشتگوت پیدا کرد و پس از ۱۷۶۸ به زادگاه خود بازگشت. گوته از سال ۱۷۷۶ به مدت ۱۰ سال وزیر حکومت شد و بعد از آن به ایتالیا رفت و درگیر تحصیل در عرصه ی هنر و مجسمه سازی باستانی شد. گوته در وایمار درگیر تحصیل زبان فارسی و عربی و قرآن شد و علاقه ی شدیدی به شعرهای حافظ پیدا کرد. همسر گوته ” کریستیان ” در ۱۸۱۶ در گذشت و گوته هم در ۲۲مارس ۱۸۳۲ به دلیل عفونت ریوی فوت کرد و در وایمار دفن شد

گوته نه تنها یک شاعر و نویسنده ی بااستعداد که نخستین روشن فکر شناخته شده آلمان هم به حساب می آمد. گوته در تمام جنبش ها به میزان های مختلفی شرکت داشت. در تمام آنها ، گوته بیش از هر نویسنده دیگری می توانست با نثر خود با عموم مردم آلمان رابطه برقرار کند. کمک هایی که گوته در زمان زندگی حرفه ای اش به ادبیات اروپا کرد، بسیار بزرگ بود. نخستین رمان وی « پشیمانی های ورتر جوان» در اروپا به آوازه چشمگیر رسید. چه بسا خیلی از مردان به خاطر تقلید از پروتاگونیست تراژیک داستان خودکشی کردند.

یوهان ولفگانگ
یوهان ولفگانگ

گوته و شیفتگی وی به حافظ

گوته با آن آوازه جهانی، شیفته خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی می شود. بر وی رشک می برد و حسرت می خورد. با شهام سر تحسین فرود می آورد. اسم “حافظ” را مکرر اندر مکرر بر زبان جاری می سازد. گوته در تکرار اسم و یاد این شاعر ایرانی سر از پا نمی شناسد، ولی در می یابد کلامش نارساست. کلمه ها قادر نیستند آرزوهای قلبی وی را در این مورد آشکار سازند. عبارتها نمی توانند گوته را تسلی بخشند. از سر ناتوانی، کلمه ها و عبارت های دیگر را جست و جو می کند ولی، حکایت هم چنان باقیست.

مهم ترین اثرهای گوته

اگمونت – ۱۷۸۸

نغمه های رومی – ۱۷۹۰

فاوست – ۱۸۳۲ – ۱۸۰۸

تئوری رنگ ها – ۱۸۱۰ علوم طبیعی

سفرنامه ایتالیا – ۱۸۱۷

دیوان غربی- شرقی – ۱۸۱۹

رنج های ورتر جوان

ایفی ژنی

یوهان ولفگانگ
یوهان ولفگانگ

مطالب پیشنهادی:

بیوگرافی بهاره کیان افشار

بیوگرافی هانیه توسلی

بیوگرافی شبنم مقدمی