مجید سمیعی متولد 29 خرداد 1316 در تهران، پزشک و جراح است. همچنین فارغ التحصیل رشته زیست شناسی و پزشکی و دوره تخصصی جراحی مغز و اعصاب از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان و آمریکا می باشد که حالا شهرت جهانی دارد.

خانواده

در یک خانواده فرهیخته از پدر گیلانی و مادر شیرازی متولد شد. بعد از پایان تحصیلات ابتدایی با خانواده به رشت رفتند و در محل تلفنخانه ساکن شدند. او تا مقطع دبیرستان و گرفتن دیپلم در این شهر بود.

مهاجرت به آلمان

بعد از گرفتن دیپلم در سال 1334 برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کرد. او در دانشگاه ماینتز با عالی ترین نمرات فارغ التحصیل شد. همچنین جایزه ویژه وزارت علوم ایران قبل انقلاب را برای برترین دانشجوی مقیم اروپا را از آن خود کرد.

از دکتری تا پروفسوری

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی
بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

بعد از اتمام تحصیلات در رشته پزشکی تحصیلات ثانویه در رشته بیولوژی رو نیز به اتمام رساند و وارد تحصیلات تخصصی در رشته جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ماینتز شد. در سال 1349 در 32 سالگی موفق به دریافت بورد تخصصی شد و سال 1350 بعد از دریافت دانشیاری به درجه استادی تمام (پرفسوری) در سن 34 سالگی نائل گشت.

تکنیک ها جراحی

از سال 1348 در 32 سالگی شروع به جراحی و توسعه تکنیک های جراحی قاعده جمجمه تا جراحی میکروسکوپی کرد و به دست آوردهای جهانی هم دست یافت. او سپس از 34 سالگی آموخته ها و تجربیات اش در جراحی را در قالب دوره های آموزشی به پزشکان دنیا ارائه داد و از سال 1356 ریاست بیمارستان مغز و اعصاب هانوفر را برعهده گرفت. در همین سال کرسی مغز و اعصاب دانشگاه لیدن هلند نیز به وی اعطا شد.

ریاست قاعده جمجمه

از سال 1357 علاوه بر ریاست انجمن بین المللی قاعده جهان شروع به برگزاری دوره های آموزشی جراحی قاعده جمجمه برای تمام پزشکان کرد و سال 71 رئیس این انجمن شد. پرفسور از سال 1375 تا 1379 رئیس فدراسیون جهانی جوامع جراحی مغز و اعصاب بود و حالا بعنوان رئیس افتخاری در این نهاد برگزیده شده است.

ازدواج و خانواده

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی
بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

پروفسور مجید سمیعی در سال 1335 وقتی 19 ساله بود با مهشید سمیعی دختر دختر عموی خود ازدواج کرد. که ثمره این زندگی یک دختر بنام امیره و یک پسر بنام امیر است. پسر حالا راه پدر را رفته و جراح مغز و اعصاب شده ولی دختر اقتصاد خوانده است.

ساختمان INI

سمیعی از سال 1368 یک مرکز خصوصی بین المللی علوم اعصاب جهان که به اختصار INI نام گذاری شده است را در شهر هانوفر آلمان تاسیس کرد. معماری این بنا برگرفته از شکل مغز انسان است و ریاست این مرکز تحقیقی و درمانی بر عهده خود و پسرش دکتر امیر سمیعی می باشد.

بخشی از افتخارات و جوایز

در سال 1367 رئیس جمهور آلمان غربی نشان خدمت درجه 1 دولت را به وی اهدا کرد. او سپس جایزه علمی ایالت نیدراکس آلمان را هم گرفت. بعدها جایزه حلقه لایبنیتز، جایزه بهترین و برترین جراع مغز سال دنیا را در سال ها 2013 و 2014 گرفت و عالی ترین نشان افتخاری دولت چین و صربستان نیز به وی اهدا شد. در آبان‌ ماه 1385 در همایش چهره‌ های ماندگار جزو 24 شخصیت علمی و فرهنگی کشورش تجلیل شد و شهریور 1393 شهرداری رشت نخستین کلید طلایی رشت را به وی اهدا کرد.

اقدامات وی در رشت

او در سال 1387 آقای گرهارد شرودر صدر اعظم وقت آلمان را به ایران آورد و کلنگ ساخت بنای بیمارستان فوق تخصصی جنرال 400 تختخوابی را به زمین کوبید. در 11 شهریور 93 نیز عملیات اجرایی احداث بزرگترین مرکز تحقیقات سرطان شناسی خاورمیانه با حضور وی در رشت آغاز شد.

بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی
بیوگرافی پروفسور مجید سمیعی

مرکز مغز و اعصاب در تهران

از سال 89 نیز ساخت مرکز تحقیقاتی علوم مغز و اعصاب با پیشنهاد و پیگیری او در منطقه بالای دریاچه چیتگر در غرب تهران آغاز شد. ساختمان این مرکز هم برگرفته از مغز انسان و 2/5 برابر بزرگتر از نمونه آلمانی خود می باشد. سمیعی در سال 97 از خیرین خواستار حمایت برای تکمیل این مرکز شد.


مطالب پیشنهادی:

زندگی نامه آلبرت اینشتین

آشنایی با تارا شریفی

داستان زندگی مریم میرزاخانی