اگر خال شما کوچک است، می‌توانید آن را با لیزر درمانی از بین ببرید. در روش برداشت خال با لیزر، از انرژی نوری برای تجزیه رنگ‌دانه درون خال استفاده می‌شود. برداشتن خال با لیزر گزینه خوبی برای از بین بردن خال‌ها از روی صورت است زیرا احتمال کمتری برای ایجاد زخم وجود دارد.

چه موقع باید برای برداشتن خال اقدام کنم؟

در صورتی که خال شما در حال تغییر یا رشد باشد، باید آن را به پزشک نشان دهید تا پوستتان را معاینه و بررسی کند. پزشک متخصص پوست، خال را یا به‌صورت یک خال خوش‌خیم تشخیص می‌دهد یا یک خال غیرمعمول (مول Atypical Nevus). برای بررسی تغییرات خال غیرمعمولی، ممکن است با استفاده از سیستم‌های تخصصی تصویربرداری، از خال تصویربرداری شده و آن را به دقت معاینه کنند. از طرف دیگر، اگر تصور می‌شود که در معرض خطر است، پزشک ممکن است خال را برای علائم ملانوما بررسی کند. باید حواستان به آن منطقه (دارای خال) از پوست باشد، زیرا گاهی اوقات یک خال می‌تواند دوباره رشد کند.

مزایای برداشتن خال با لیزر

روش‌های برداشتن خال با لیزر، روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه برای رفع و از بین بردن خال در افرادی ست که تمایلی به برداشتن این زائده‌های پوستی به روش جراحی ندارند. مداخله جراحی علاوه بر هزینه‌های بالا و قابل‌توجه، می‌تواند باعث ایجاد جای زخم و اسکار شود.

برداشتن خال با لیزر همچنین به دلیل خاصیت استریلیزاسیونی که در خود لیزر وجود دارد، خطر عفونت کمتری را برای بیماران در پی دارد. این روش‌ها شامل حداقل صدمات پوستی در اطراف خال می‌باشند و باعث می‌شوند که دقیقاً بافتی از بدن که تحت تأثیر خال گرفته است، برداشته شود.

این درمان چگونه انجام می‌شود؟

در بیشتر موارد، قبل از برداشتن خال، بی‌حسی موضعی در محل موردنظر انجام می‌شود. اشعه لیزر به سمت سلول‌هایی که خال را تشکیل می‌دهند فرستاده می‌شود. این سلول‌ها پرتوی لیزری را جذب می‌کنند و بنابراین خال سوخته شده و از سطح پوست دود می‌شوند، درحالی‌که پوست مجاور همچنان دست‌نخورده و بودن آسیب باقی می‌ماند. بعد از اتمام عمل، پزشک توضیح می‌دهد که چگونه باید از پوست خود در خانه مراقبت کنید.

این درمان چه مدت طول می‌کشد؟

از ابتدا تا انتهای جلسه‌ی انجام لیزر درمانی خال، حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. عمده‌ی این مدت‌زمان صرف بحث در مورد نحوه انجام درمان و مراقبت‌های بعد از آن می‌شود. انجام خود لیزر درمانی برای هر خال فقط ۵ دقیقه طول می‌کشد.

آیا درد دارد؟ آیا بیمار لیزر را احساس می‌کند؟

درمان با لیزر به هیچ وجه دردناک نیست. در هنگام بی‌حسی موضعی قبل از عمل ممکن است مانند هر تزریقی، کمی درد سوزن زدن احساس شود؛ اما به محض شروع کار، بیمار هنگام عمل، اصلاً لیزر را احساس نخواهد کرد. پزشک قبل از شروع کار، تست می‌کند که ناحیه بی‌حس شده است یا خیر.

بهبودی پس از درمان با خال برداری با لیزر

بهبودی پس از درمان برداشتن خال با لیزر، فرآیندی سریع و ساده است. در چند روز اول، ناحیه تحت درمان کمی تحریک و خارش‌دار می‌باشد . و علائم قابل مشاهده‌ای از قرمزی، تورم خفیف و گاهی خونریزی خواهد داشت. یک بافت زخم بر روی محل خال برداشته شده قرار می‌گیرد که در نهایت به خودی خود می‌ریزد. محل درمان ابتدا به‌صورت رنگ تیره ظاهر می‌شود که به‌تدریج در طی چند ماه روشن‌تر خواهد شد.

گاهی اوقات پس از برداشته شدن بافت زخم از روی خال، منطقه‌ای از سطح پوست ه قبلاً دارای خال بوده است، ممکن است چروکیده به نظر برسد. درمان بیشتر محل خال پاک شده با لیزرهایی مانند CO2 یا لیزر اربیوم می‌تواند کیفیت سطح و بافت پوست و مناطق اطراف آن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست بهبود یابد؟

منطقه‌ی تحت درمان مانند یک جای خراش بهبود می‌یابد، بنابراین تقریباً ۱۰-۱۴ روز طول می‌کشد تا به یک لکه‌ی صورتی صاف برسد. این رنگ صورتی تا چند هفته بعد از بین می‌رود.

چه زمانی بیمار می‌تواند به سر کار برگردد؟

بیماران می‌توانند در بیشتر موارد بلافاصله به محل کار خود برگردند. زیرا این روند در اصل ماهیتی مشابه با درمان دندانپزشکی دارد. اگر خال‌ها از جایی توی چشم و معلوم برداشته شده باشند، دیگران ممکن است متوجه شوند که خال‌هایتان را برداشته‌اید.

چه مدت بعد از این عمل بیمار می‌تواند آرایش کند؟

بیمارانی که می‌خواهند از لوازم آرایش در منطقه‌ی درمان شده استفاده کنند، می‌توانند پس از ریزش بافت زخم و صاف شدن سطح، معمولاً بعد از ۱۰ الی ۱۴ روز بعد، اقدام به انجام این کار کنند.


مطالب پیشنهادی : 

ارتودنسی ثابت و متحرک

معرفی 10 کشور که برای زنان گردشگر امنیت بیشتری دارد

فال روزانه (چهارشنبه 28 آبان 99)