چرا نباید با تغییر بجنگیم؟

با تغییرات نجنگیم ! : ذهن ما ممکن است درگیر چیزهای ریز و درشتی شود مسائلی مانند افزایش سن، دوستان، بیماری ها، بزرگ‌شدن بچه‌ها، عقب‌افتادن تیم موردعلاقه‌مان و موارد مشابه دیگر. شاید ما هیچ‌یک از این تغییرها را دوست نداشته باشیم، اما مقاومت دربرابر آنها فقط باعث می‌شود احساس بدتری پیدا کنیم و حتی گاهی دست به رفتارهای ناخوشایند بزنیم.

چطور از جنگیدن با تغییر دوری کنیم؟

فراموش نکنید که می‌توانید بروز تغییر را بپذیرید درحالی‌که هم ‌زمان برای ایجاد تغییرات بهتر تلاش می‌کنید پذیرش این حقیقت که تجربه‌های شخصی درونی و اوضاع پیرامونی ما تغییر می‌کنند به‌معنی این نیست که ما نباید برای دستیابی به اهداف بهتر تلاش کنیم.

موردی را در نظر بگیرید که در حال تغییر است (یا تغییر کرده است) و شما با آن کلنجار می‌روید اما نمی‌توانید جلوی تغییر را بگیرید. برخی چیزها در چرخه‌ای طبیعی از بین می‌روند. نظام‌های سازمان‌یافته دچار بی‌نظمی می‌شوند مثلا گربه نازمان بزرگ می‌شود. ایده های خلاقانه چند سال پیشمان ، امروز کلیشه‌ای و عقب‌مانده به‌نظر می‌رسند. فکرش را که می‌کنیم، می‌بینیم از برخی از دوستان قدیمی‌مان فاصله گرفته‌‌ایم.

با تغییرات نجنگیم !
با تغییرات نجنگیم !

این جملات را با خود تکرار کنید:

همه‌چیز تغییر می‌کند؛

همه‌چیز در حال تغییر است و من نمی‌توانم جلوی آن را بگیرم؛

من حقیقتِ تغییر را می‌ پذیرم؛

بااین‌حال هم‌پای تغییرات برای ایجاد تغییرات مثبت تلاش می‌کنم.

همین‌طور بهتر است روی برخی موضوعات به‌طور ویژه تمرکز کنید. نامی به مسئلهٔ موردنظر بدهید، مثلا X با خود تکرار کنید:

X در حال تغییر است؛

ای کاش این‌طور نبود ولی حقیقت همین است؛

عوامل مختلفی باعث تغییر X می‌شوند؛

تاکنون نتوانسته‌ام مانع تغییر شوم؛

هنوز هم می‌توانم کارهایی را که به‌نظرم برای X مفیدند، انجام دهم؛

درعین‌حال می‌توانم برای خیر خودم و دیگران تلاش کنم.

در حال تکرار این جملات، بدن را شل کنید، آرام و ریلکس باشید. سعی کنید دامنه دیدتان را گسترده کنید و بینید آدم‌های بی‌شماری با تغییراتی مشابه کلنجار می‌روند. به این فکر کنید که با رها‌کردن موضوع چه هدیه خوبی به خودتان می‌دهید؛ بگذارید تغییر رخ دهد.

همچنین این را در نظر بگیرید که آنچه در آغاز تغییری ناخوشایند می‌پنداشتید، ممکن است از برخی جنبه‌ها تغییری مثبت باشد این به‌معنی چشم‌پوشی از موارد ناخوشایند نیست، بلکه به‌معنی جست‌وجوی فرصت‌های جدید است.

در درونی‌ترین حالت، ببینید آیا متوجه گذر لحظه‌ها هستید و به‌راحتی با آن کنار می‌آیید. حقیقتی شگفت‌انگیز همیشه پیش رویمان است: پایان هر لحظه با آغاز لحظه‌ای نو همراه است.

با تغییرات نجنگیم !
با تغییرات نجنگیم !