این روزها باغ موزه‌های تهران برای شهروندان فضاهایی برای تنفس به وجود آورده‌اند که یکی از مهمترین‌هایش باغ نگارستان تهران است. باغ موزه‌‌ای که هم ارزش تاریخی دارد هم بازدید از گالری‌های آن ساعت‌ها می‌تواند شما را از زندگی روزمره جدا کرده به دنیای زیبایی‌ها ببرد. تهران موزه‌های زیادی دارد که هرکدام از آن‌ها بخشی از تاریخ را برای شما روایت می‌کنند، مانند موزه ایران باستان! ولی باغ موزه نگارستان تهران نوع دیگریست، موزه‌ای همراه با فضای سبز برای گشت زنی!

کاخ نگارستان

گالری‌ گردی یکی از فعالیت‌های فرهنگی-هنری است که از سال‌ها پیش به زندگی هنردوستان قدم گذاشته است. اما این روزها رایج‌تر شده و هر کسی که کمی ذوق هنری دارد این کار برایش دلنشین و خوشایند است. حتی این روزها، گروهی از دوستان که دور هم جمع می‌شوند گالری‌ گردی را به نشستن در کافه ترجیح می‌دهند و جایی می‌روند که علاوه بر دور هم بودن، از تماشای آثار هنری لذت ببرند. گالری‌های نقاشی و هنری اغلب در فضاهایی متفاوت برپا می‌شوند که شوق بازدید از آثار هنری را در چنین فضایی دو چندان می‌کنند. یکی از زیباترین گالری‌های نقاشی که در تهران می‌توان دید، آثار کمال‌الملک و شاگردانش در باغ موزه نگارستان است.

سوالات پرتکرار درباره موزه نگارستان

آدرس دقیق باغ نگارستان تهران کجاست؟
میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری

ساعت بازدید از باغ موزه نگارستان:
ساعت بازدید از مجموعه موزه‌ها از 9 تا 18 و محوطه باغ، کافه و رستوران‌ها از 9 تا 22 است. همچنین مجموعه موزه‌ها روزهای دوشنبه تعطیل بوده و فقط بازدید از باغ، کافه و رستوران‌ها امکان‌پذیر است.

قیمت بلیت ورودی به باغ موزه نگارستان:
بلیت ورودی مجموعه 3000 تومان و مجموعه موزه‌ها 5000 تومان است.

مسیرهای دسترسی باغ نگارستان با مترو چیست؟
در مسیر مترو، ایستگاه مترو بهارستان پیاده شوید. با خروج از مترو تابلوی راهنما به سمت باغ نگارستان را خواهید دید. وارد خیابان دانشسرا شوید و بعد از چند دقیقه پیاده‌روی در باغ نگارستان هستید.

باغ موزه نگارستان تهران
باغ موزه نگارستان تهران

باغ موزه نگارستان تهران

اجازه بدهید اول برای‌تان از باغ‌ موزه نگارستان تهران بگوییم. باغ و بنایی که به تنهایی یک دنیا تاریخ و زیبایی در خود جای داده است. زیباترین فصل برای دیدن باغ‌ موزه نگارستان بهار است. که اگر خیلی خوش شانس باشید و بازدید شما با نم ‌نم باران همراه شود، خاطره‌ای می‌شود که برای همیشه در گوشه‌ای از ذهن‌تان جا خوش خواهد کرد.

به محض ورود یعنی همان جایی که باید بلیط ورودی را تهیه کنید حوض چندضلعی و شمعدانی‌های دور و برش و البته فضای سبز منحصر به فرد، شما را شیفته خود خواهد کرد. در هر گوشه از باغ حوض و آب نما می‌بینید و آثار هنری بسیار خاص، مثلا در همان راهروی اول در باغ اثری را مشاهده می‌کنید که هنرمند از کنده درخت خشکیده به چندین پرنده جان داده و زیبایی بی‌نظیری خلق کرده است.

حافظیه در باغ نگارستان

باغ موزه نگارستان تهران
باغ موزه نگارستان تهران

در گوشه کنار باغ همه مشغول عکس گرفتن و بگو‌ و ‌بخند هستند. یک حافظیه هم بنا شده که بازدیدکنندگان به یاد شیراز آن‌جا می‌نشینند و حافظ می‌خوانند. فضای باغ و بنا یادگاری از دوران قاجار است و به دستور فتحعلی شاه قاجار بنا شده است و آن‌قدر زیباست که می‌توان ساعت‌ها در کنار حوض‌های فواره‌دار و شمعدانی‌های آن نشست و خود را مهمان آرامش کرد.

موزه مکتب کمال ‌الملک

بنایی که موزه مکتب ‌کمال‌الملک نام گرفته، میزبان بیش از 130 نقاشی‌ از این نقاش هنرمند و شاگردان اوست. مکتب کمال‌الملک اصطلاحی است که برای توصیف آثار شاگردان کمال‌الملک و پیروان راه و روش او مانند آشتیانی، وزیری، حیدریان، شیخ، یاسمی، محمود اولیا و علی‌اکبر نجم‌آبادی استفاده می‌شود. بیشتر آثاری که اینجا می‌بینید حول موضوع‌های تک‌ چهره، طبیعت بی‌جان و منظره هستند.

تالار اسفرجانی

باغ موزه نگارستان تهران
باغ موزه نگارستان تهران

همچنان که در راهروهای تو در تو و فضای بسیار زیبای تالار نقاشی‌ها قدم می‌زنید تابلوهای سوخت و معرقی را خواهید دید که غرق در زیبایی و ظرافت آن‌ها خواهید شد. این تابلوها اثر استاد علی اسفرجانی است که به وصیت ایشان این 18 اثر مینیاتور و معرق چرم به دانشگاه تهران اهدا شده و در حال حاضر در تالار اسفرجانی باغ موزه نگارستان تهران می‌توانید آن‌ها را ببینید.

تالار مجموعه ملک ‌الشعرای بهار

در یکی از اتاق‌های تالار مجموعه ملک‌اشعرای بهار را خواهید که چهرزاد بهار، فرزند او اهدا کرده است. اسناد دیجیتال، دست نوشته‌ها، عکس و کتاب‌های شاعر در میان این آثار هستند.

تالار جهانگیر ارجمند

باغ موزه نگارستان تهران
باغ موزه نگارستان تهران

در انتهای سالن آثاری متفاوت از نقاشی‌ها و اسناد و عکس‌ها خواهید دید که برای‌ اغلب بازدیدکنندگان جذابیت دو چندانی دارد. اینجا تمام چهره‌های سرشناس ایرانی حتی سیاست‌مداران خارجی به شکل مجسمه‌های کوچک درآمده‌اند که همگی هنر دست جهانگیر ارجمند هستند. این مجسمه‌ها که سهمی کوچکی از اندازه اما سهم بزرگی از هنر برده‌اند نتیجه 50 سال تلاش این استاد هستند که به باغ موزه نگارستان تهران اهدا شده است.