اگر به دنبال این هستید که بیماری اگزما چیست؟ احتمالا نام آن را جایی شنیده اید و یا متاسفانه یکی از آشنایانتان به آن مبتلا شده است. در این مقاله هر آنچه باید درمورد این بیماری پوستی بدانید را به دست خواهید آورد.

بیماری اگزما چیست؟

اگزما مریضی پوستی است که در آن پوست دچار خارش، قرمزی، التهاب و پوسته ریزی می‌شود. پزشکان هنوز دلایل بروز این عارضه را نمی‌دانند. اما این بیماری معمولاً در افرادی که آلرژی دارند، بروز می‌کند. اگزما گاهی ریشه‌ی ژنتیکی دارد و ممکن است در بین اعضای یک خانواده شایع باشد.

اگزما در کودکان

اگزما چیست ؟

با بزرگتر شدن کودک، معمولا بثورات از حالتی که در ابتدا به وجود آمدند فلسی شکل‌تر می‌شوند و پوست به شدت خشک شده و خارش دارد. با گذشت زمان، این علائم شدیدتر شده و افزایش می‌یابند در حالی که ممکن است با عودهایی همراه شوند که به صورت دوره‌ای ظاهر شود .

اگزما در نوجوانان و بزرگسالان

نوجوانان و بزرگسالان : اگزما درنوجوانان و بزرگسالان ، بیشتر در اطراف گردن، برآمدگی آرنج و پشت زانوها دیده می‌شود. گاهی مچ دست، دست‌ها (مچ تا انگشتان)، ساعد و صورت ممکن است درگیر شود.

انواع اگزما

اگزما چیست ؟

اگزما انواع بسیاری دارد و ممکن است شما در هر زمان به بیش از یک نوع از این بیماری مبتلا باشید. این در حالی‌ است که تمامی انواع اگزما باعث ایجاد خارش و قرمزی پوست شوند. اما برخی حتی ممکن است عوارضی چون ایجاد زخم‌­های آبدار، خشکی، زبری و پوسته‌پوسته شدن پوست را به همراه داشته باشند.

اگزما چندین نوع مختلف دارد که عبارتند از:

درماتیت آتوپیک

درماتیت تماسی

اگزمای دیس هیدروتیک

درماتیت

درماتیت سبورئیک

درماتیت ساکن

اگزما چیست ؟

اگزمای دست چیست و چگونه درمان می‌شود؟

یکی از شایع‌ترین انواع اگزما، اگزمای پوست سر است که اغلب با علائمی چون خارش، قرمزی و‌پوسته شدن پوست سر همراه است. این نوع اگزما درماتیت سبورئیک نامیده می‌شود. البته درماتیت سبورئیک در نوزادان با نام بیماری کلاه گهواره شناخته می‌شود.

برای کاهش علایم اگزما چه کار کنیم؟

اگر اگزما دارید، حتماً از یک لایه‌ی ضخیم پماد یا کرم مرطوب کننده بدون بو برای جلوگیری از خشکی پوست‌تان استفاده کنید. همچنین، توصیه می‌کنیم از مواردی که موجب تشدید اگزما می‌شود، دوری کنید. یعنی عواملی مانند:

گرما یا تعریق بیش از حد

حضور در هوای بسیار خشک

استرس یا نگرانی

تغییرات ناگهانی دما

صابون‌ یا محصولات پاک کننده‌ی خشن

استفاده از عطر‌

مراقبت نکردن از پوست خشک

پوشیدن پشم یا لباس‌هایی با الیاف مصنوعی مثل پلی استر

علایم اگزما چیست؟

موارد زیر از نشانه‌های اگزما هستند:

خارش شدید

قرمزی پوست

جوش‌های ریز

پوسته پوسته شدن پوست

خشکی پوست

نشانه‌های اگزما بیشتر در پنج سال نخست زندگی مشاهده می‌شود. اما، اگزما فقط مختص این دوره نیست و افراد در دوره‌های سنی مختلف ممکن است دچار آن شوند. جالب است بدانید نشانه‌های اگزما در بزرگسالان و کودکان متفاوت است. در ادامه این تفاوت‌ها را شرح داده‌ایم.


مطالب پیشنهادی : 

آرام بند درب چیست

عمل بلفاروپلاستی

غذاهای مفید برای افراد مبتلا به کرونا