امکانات اینستاگرام در زمان شیوع ویروس کرونا این بسترهای ارتباطی با اثبات توانایی‌ها و ظرفیت‌هایشان در جهت ارتقای اقتصاد، سرگرمی، ارتباطات و خیلی چیزهای دیگر به بخشی جدانشدنی از زندگی‌هایمان بدل شده‌اند.

هراتفاقی که در این دنیا رخ بدهد، آنها هم در تجربه مسیر تازه با ما همراهند این روزها که دنیا با مهمان ناخوانده و غیرقابل‌پیش‌بینی کووید-۱۹ دست‌وپنجه نرم می‌کند، هم شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام در کنارمان هستند قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده زیاد این شبکه اجتماعی موجب شده تا تجربه قرنطینه و موضوعات مرتبط با ویروس کرونا هم رنگ و بوی خاصی به خود بگیرد.

اینستاگرام و تلاش برای ارائه اطلاعات صحیح درباره ویروس کرونا

از ماه ژانویه که سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع ویروس کرونا هشدار داد تا همین روزهای اخیر، تلاش اینستاگرام این بوده تا دسترسی به اطلاعات صحیح پیرامون این بیماری را ساده‌تر کند. تبلیغات لازم برای ماندن در خانه را انجام بدهد و کاربران را به نشکستن قرنطینه دعوت کند.و از همه مهم‌تر، پُلی برای متصل‌ماندن و توسعه ارتباطات افراد مختلف در این اوضاع باشد.

دسترسی به اطلاعات صحیح

کاربرانی که درباره ویروس کووید-۱۹ در اینستاگرام دست به جست‌وجو می‌زنند پیامی آموزشی دریافت می‌کنند که آنها را به منابع اطلاعاتی سازمان بهداشت جهانی متصل می‌کند. متصل‌کردن هر کاربر به منبع اطلاعاتی رسمی و معتبر در کشور و منطقه زندگی خود هم اقدامی است . که اینستاگرام در حال توسعه آن برای کاربران در کشورهای مختلف است.کافی است در بخش جست‌وجوی این اپلیکیشن، عبارت کووید-۱۹ یا ویروس کرونا را جست‌وجو کنید. تا به شما صفحات رسمی سازمان‌های بهداشتی و کنترل‌گر هر کشور در حوزه درمان و پیشگیری این ویروس معرفی شود.

اگراین روزها در اینستاگرام چرخی زده باشیداحتمالا با برچسب‌ها یا همان استیکرهایی با عناوینی مانند در خانه بمان (stay home) روبه‌رو شده‌اید.

اینستاگرام در حال اضافه‌کردن پیام‌هایی مشابه برای کمک به پیشگیری کروناست.برچسب‌هایی که کاربران را به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یا شستن مکرر دست‌ها تشویق می‌کنند.

کنترل شایعات و ایجاد فضایی بی‌حاشیه

 در زمان بروز بحران‌های مختلف، حفظ مسیر صحیح اطلاع‌رسانی و کنترل شایعات بسیار مهم است. این دقیقا یکی از برنامه‌های اینستاگرام به عنوان پلت‌فرم ارتباطی مهم دنیا بوده و از انصاف هم نگذریم، در دوران کرونا به خوبی از عهده کنترل فضای اطلاع‌رسانی شبکه خود برآمده است.

این روزها، اینستاگرام به سختی می‌کوشد تا اطلاعات اشتباه و شایعات را از بخش‌های مختلف خود حذف کند. تمهیداتی برای شناسایی اطلاعات اشتباه و شایعات در این اپلیکیشن صورت گرفته است.

امکانات اینستاگرام در زمان شیوع ویروس کرونا
امکانات اینستاگرام

استفاده سلبریتی‌ها و افراد معروف از اینستاگرام

بسیاری از اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های معروف هم از امکانات اینستاگرام برای برگزارکردن برنامه‌های لایو سرگرم‌کننده، خیریه و آموزشی استفاده کرده‌اند.این شبکه اجتماعی با ظرفیت‌های ارتباطی زیادی که دارد. در اختیارداشتن امکاناتی مثبت برای توسعه ارتباطات، تمام تلاشش را در حیطه اطلاع‌ رسانی و سرگرمی به کار گرفته است. بسیاری از سلبریتی‌ها مانند خوانندگان و موسیقی‌دانان با اجرای برنامه‌هایی در این فضا، ضمن سرگرم‌کردن کاربران به جمع‌آوری کمک‌های مالی در دوران کرونا پرداخته‌اند .و رکوردهای چشم‌گیری را در زمینه امور خیریه شکسته‌اند.

در آخر

شبکه‌های اجتماعی با نفوذکردن به عمق تاروپود زندگی‌های امروزی به ابزارهایی مهم بدل شده‌اند. که در جهت‌دهی به فرهنگ و رفتار جوامع نقش بسیار مهمی دارند.

در روزهای شیوع ویروس کرونا، تنهایی بسیاری از افراد با شبکه‌های اجتماعی پر شده است. خیریه‌هایی به جریان افتاده‌اند، روند اطلاع‌رسانی‌ها تسریع شده و… . اینستاگرام را دست‌کم نگیرید.