یکى از نمازهاى مستحبّ نمازغفیله است. که بین نماز مغرب وعشا خوانده میشود. بدان نمازی است بین نماز مغرب و عشا که فضیلت بسیار دارد. چون از آن ساعت مردم غفلت دارند. لذا نماز غفیله اش نامیدند. آن دو رکعت است. پس از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

غفیله اسم مصغر از غفلت است؛ یعنی غفلت کوچک

از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!
از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

در ساعت غفلت اگر دو رکعت نماز هر چند خفیف و مختصر خوانده شود. خداوند آن شخص را اهل دار کرامت (بهشت) قرار میدهد. (همان، ص 120) گفتنى است که کلمه غفیله از ماده غفلت است. و علت این که این نماز را غفیله مى گویند، به خاطر این است که ساعت غفلت (بین مغرب و عشا) خوانده می‏شود. زیرا معمولاً در این ساعت شیطان سعى میکند افراد را از یاد خدا و فضیلت وصف‏ ناپذیر نافله غافل نماید. شاید یکی از دلایل توصیه به اقامه نماز غفیله و ثواب آن، این است که:

حضرت یونس علیه السلام یک لحظه غفلت کرد و از قوم خود جدا شد و سرنوشت او با دریا و ماهی پیوند خورد. و در شکم ماهی پس از انابه به درگاه خدای سبحان نجات پیدا کرد. و شاید تأکید رسول اکرم صلی الله علیه و آله بر این نماز، به لحاظ غفلت های کوچک و بزرگی باشد که ما هر روز مرتکب می شویم. تا ما هم از ظلمت های ظاهری و باطنی نجات پیدا کنیم. بزرگان گفته اند: بالاترین ذکر در بین اذکار، ذکر یونسیه «لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» است.

ثواب خواندن نماز غفیله

از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!
از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

در رکعت اوّل آن، بعد از حمد باید به جاى سوره، این آیه را بخوانند. «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی الْمُوْمِنِینَ» در رکعت دوم بعد از حمد به جاى سوره، این آیه را بخوانند.

«وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلَّا هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَهٍ إِلَّا یَعْلَمُها وَ لا حَبَّهٍ فِی ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلَّا فِی کِتابٍ مُبِینٍ». و در قنوت آن بگویند: «اللَّهُمَّ إِنِّی اسْأَلُکَ بِمَفاتِحِ الْغَیْبِ الَّتِى لا یَعْلَمُهَا الَّا انْتَ انْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ انْ تَفْعَلَ بِی کَذا وَ کَذا»

و به جاى کلمه «کذا و کذا» حاجت هاى خود را بگویند. بعد بگویند: «اللَّهُمَّ انْتَ وَلِىُّ نِعْمَتِى وَ الْقادِرُ عَلَى طَلِبَتِى تَعْلَمُ حاجَتِى فَأسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ لَمَّا قَضَیْتَهَا لِی».[خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشى) ، ج ‏1، ص 430،] درباره این نماز غفیله آمده است: هر کس بین نماز مغرب و عشا این دو رکعت نماز را بخواند. خداوند آنچه سوال کند به او عطا مینماید. (وسائل الشیعه، ج 8، ص 121)

از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!
از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

مطالب پیشنهادی:

چرا نماز عربی است؟

از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

حکم سجده بر روی مهر چرک و کثیف چیست؟