رفع جرم دندان ها از مشکلاتی است که اکثر افراد با ان درگیر هستند می دانید که می توان با روش های خانگی نیز جرم دندان را ازبین برد.

مسواک زدن بهترین درمان برای از بین بردن جرم دندان می باشد و هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد . اگر نیم ساعت بعد از هروعده مسواک بزنید، می توانید تا حد زیادی خطر پلاک های دندان را کاهش دهید. هنگام مسواک زدن باید تمام دندان های خود را از هر طرف تمیز کنید.

استفاده از خمیر دندان فلورایدی

بیشتر خمیردندان ها در این روزها حاوی فلوراید هستند . ماده فلوراید در خمیر دندان باعث تقویت ریشه دندان می شود و خطر پوسیدگی را بر اثر خوردن و نوشیدن مواد اسیدی کاهش می دهد و البته که مشکل این فرآیند این است که بسیار آرام عمل می کند و در کنار آن باید رژیم غذایی خود را نیز اصلاح کنید.

خرید خمیر دندان کنترل جرم

اگر دندان های شما مستعد جرم و پلاک است باید حتما از خمیر دندان هایی استفاده کنید که این پلاک ها را از بین ببرد . این خمیرها حاوی ماده به نام تریکلوسان هستند که یک ماده آنتی بیوتیکی است و تعداد زیادی از باکتری ها را از بین می برد.

تمیز کردن دندان با جوش شیرین

سال های زیادی است که افراد از جوش شیرین برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کنند . یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را با مقدار بسیار کمی نمک مخلوط کنید. و سپس آن را به یک مسواک مرطوب بزنید و به دندان هایتان بزنید و سپس مثل همیشه دندان های خود را آب بکشید.

ترگیب آلوئه ورا و گلیسیرین

فواید آلوئه ورا بر همه اثبات شده است اما آیا می دانستید که این گیاه برای دندان های شما نیز مفید است ؟ یک فنجان آب را با نصف فنجان جوش شیرین ، یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید.  سپس مقدار کمی از روغن ضروری لیمو و چهار قاشق چای خوری گلسیرین به ان اضافه کنید . اکنون دندان هایتان را با این ترکیب اسکراب کنید. صبح روز بعد با دندان های براق از خواب بیدار شوید.

مالیدن پوست پرتقال روی دندان

اگر از استفاده از موادی مثل گلسیرین روی دندان ها خوشتان نمی آید، می توانید از موادی ساده تر استفاده کنید . پوست پرتقال را مستقیما روی دندان های خود بکشید تا با میکروارگانیسم های ساخته شده روی دندان خود بجنگد. و می توانید مدتی این پوست را نگه دارید و بعد شستشو دهید که این ماده باعث سفیدی دندان هایتان می شود.

مصرف میوه و سبزیجات

 سبزیجات نه تنها برای سلامتی بدن، بلکه برای سلامتی دندان ها نیز مفید هستند. می توانید شروع به خوردن سبزیجاتی مثل سیب ، کاهو ، هویج و فلفل دلمه ای کنید. تا اثر مثبت آن را روی دندان هایتان ببینید. برای از بین بردن جرم دندان هایتان میوه ها و سبزیجات سفت مانند کرفس و هویج و سیب را گاز بزنید زیرا گاز زدن این خوراکی های سفت یک حالت سایش بر روی دندان ها ایجاد می کند و جرم دندان را از بین می برد .

استفاده از کنجد

دانه کنجد یکی از مهم ترین اسکراب های دندانی است . این ماده را به آرامی روی پلاک های دندانی خود بکشید. حتی می تواند مقداری از آن را داخل دندان قرار دهید و شروع به جویدن کنید . آن ها را به خوبی بجوید و به یک باره قورت ندهید. زمانی که این دانه ها هنوز در دهان باقی مانده اند، مسواک قدیمی و خشک خود را بردارید و روی دندان بکشید. که این کار باعث لایه برداری دندان ها توسط کنجد می شود.

استفاده از مسواک برقی

مسواک برقی از مسواک معمولی بهتر است و هرکس که از آن استفاده می کند، متوجه این موضوع می شود . اگرچه که انتخاب آن کاملا سلیقه ای است و مسواک های برقی توانایی بیشتری در برداشتن جرو مواد از روی دندان دارند.

همیشه نخ دندان بکشید.

افراد باید نخ دندان کشیدن را جدی بگیرند و هرگز نباید اهمیت آن را نادیده بگیرید. نخ دندان های با کیفیت نقش زیادی در از بین بردن جرم و مواد غذایی از لابلای دندان دارند. و بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی هستند.

شستشوی دندان با شوینده ضد عفونی کننده

همچنین می توانید جرم ها و پلاک های دندانی خود را با شوینده ها بر پایه هیدروژن پراکسید کنترل کنید . اگر این شوینده را در داروخانه پیدا نکردید. یک قاشق غذا خوری از شوینده دهان معمولی را با سه قاشق غذا خوری از هیدروژن پراکسید به صورت جداگانه مخلوط کنید و مصرف کنید.


مطالب پپیشنهادی:

نشانه لثه و دندان سالم

مشکلات دندانی سنین بالا

دلایل لق شدن دندان در بزرگسالان

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

روش های خانگی برای از بین بردن زردی دندان