ارتودنسی ثابت و متحرک چیست ؟ وسایل ارتودنسی متحرک از صفحه ای پلاستیکی تشکیل شده اند که سیم های ارتودنسی از کناره های آن بیرون زده است. این سیم ها به دندان می چسبد تا بریس را سرجایش محکم نگه دارد. ارتودنسی متحرک کاربرد های محدودی دارد. اغلب به حرکت دادن یک دندان و یا گسترش فضای کام (سقف دهان) محدود می شود. به دلیل اینکه بریس های متحرک از دقت پایینی برخوردارند، برای دندان هایی با جابه جایی های پیچیده مناسب نمی باشند.

طرز کار ارتودنسی متحرک

ارتودنسی های متحرک باید همیشه در دهان قرارداشته باشند و تنها برای انجام ورزش و تمیز کردن، از دهان خارج شوند و در غیر این صورت تاثیر چندانی ندارند. در ابتدا پس از نصب بریس های متحرک احساس عجیبی پیدا می کنید و این به علت آن است که مقداری از فضای دهان توسط صفحه ی پلاستیکی اشغال شده است. اما جای نگرانی نیست زیرا خیلی زود به آنها عادت خواهید کرد.

همچنین با قراردادن بریس ها، دهان شما بیش از همیشه بزاق تولید می کند. زیرا مغز انسان بریس ها را غذا تلقی کرده و دستور ترشح بزاق را صادر می کند. که این حالت ۱ الی۲ روز ادامه دارد. باید به طور مداوم برای تنظیم و چِک شدن بریس ها به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورتی که دندانتان تنها کمی به جا به جایی نیاز داشته باشد این بریس ها می توانند آن را طی ۳ الی ۶ ماه اصلاح کنند. اما در صورتی که از مشکلات جدی تر مانند عقب بودن فک پایین یا جلو بودن فک بالا و فواصل زیاد دندانی رنج می برید، دوره ی درمان ممکن است چندین سال طول بکشد.

هدف از انجام این نوع ارتودنسی، حرکت دندان به جایگاه اصلی خود و گسترش استخوان فک برای حمایت از دندان هاست. این فرآیند بسیار کند صورت می گیرد و علت آن جلوگیری از لق شدن احتمالی دندان و ثبات و ماندگاری این بهبود می باشد. بریس ها برای اثرگذاری بیشتر و بهتر باید هر ۴ الی ۶ هفته یکبار، محکم شوند.

ارتودنسی ثابت و متحرک
ارتودنسی ثابت و متحرک

طول درمان با بریس های متحرک چقدر است؟

به طور کلی طول دوره ی درمان با بریس های متحرک از بریس های ثابت کمتر است. در برخی موارد بریس های ثابت و متحرک به صورت پیوسته برای بیمار به کار می روند. زمان تخمینی استفاده ی هر شخص از بریس ها در همان جلسه ی اول توسط پزشک به وی اطلاع داده می شود.

مزایای ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی ثابت و متحرک
ارتودنسی ثابت و متحرک

نظافت ارتودنسی به دلیل قابلیت تحرک و برداشته شدن آن آسان تر است.

آنها قادرند به دلیل پوشش دادن کام، در جهت عمودی و افقی فشار بیشتری وارد کنند.

قادرند عقب یا جلو بودن فک را در کودکان در حال رشد اصلاح کنند.

می تواند فشار را بین دندان ها پخش کند.

معایب ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک
ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ممکن است بیافتد.

به جز لغزش در دهان، امکان حرکات دیگر این ارتودنسی وجود ندارد.

در صحبت کردن فرد تاثیر می گذارند.

ساختن این ارتودنسی ها باید توسط کارشناس مربوطه انجام شود.

کشش ماهیچه های دهان دشوار است.

آنها برای درمان کجی چند دندان مناسب نیستند.

تحمل ارتودنسی متحرک روی دندان های پایین دشوار است.

نگهداری از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی ثابت و متحرک
ارتودنسی ثابت و متحرک

احساس درد و آزردگی در روز های اولیه کاملا طبیعی بوده و ممکن است ثابت شدن و عادت کردن به آنها تا چندین هفته طول بکشد.

بریس ها باید طبق گفته پزشک همیشه در دهان باشند. و تنها برای تمیز کردن و یا شرکت در ورزش های گروهی از دهان خارج شوند.

بریس ها باید حداقل دو بار در روز تمیز شوند. می توان با استفاده از مسواکی نرم و خمیر دندان مناسب تمام جرم ها را از بین برد.

پس از جویدن این قرص ها، دندان ها باید بار دیگر مسواک شوند تا همه ی جرم ها و تجمعات پلاک دهان از بین برود. سپس دهان شویه انجام شود.

از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده، سخت و بسیار شیرین بپرهیزید زیرا این غذاها می تواند باعث آسیب و چسبیدن به بریس ها شوند و فرآیند تخریب را آغاز کنند.

از خوردن نوشیدنی های گازدار و اسیدی مانند نوشابه ها و آبمیوه ها بپرهیزید. خوردن این نوشیدنی ها می تواند باعث از دست رفتن همیشگی مینای دندان شوند.

از بازی کردن و عقب جلو دادن بریس ها خودداری کرده زیرا باعث لق شدن بریس ها می شود و به مرور زمان و با طولانی شدن طول درمان ممکن است شکسته شوند.


مطالب پیشنهادی:

ارتودنســی برای زیبایی نیست !

نایت گارد چیست؟

دانستنی های ارتودنسی

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان