آیا عسل برای درمان جوش موثر است؟ همان‌طور که می‌دانیم عسل در بهبود بسیاری از جوش‌های پوستی نقش مؤثری دارد؛ با این حال، هرچند خواص ضدباکتری طبیعی عسل باعث کاهش التهاب و قرمزی جوش‌ها می‌شود، باید بدانید عسل دارویی معجزه‌آسا برای درمان قطعی جوش‌های صورت و پیشگیری از بروز مجدد آنها نیست. در این مطلب قصد داریم با نگاهی دقیق‌تر، خواص درمانی عسل برای جوش صورت را بررسی کنیم.

چه نوع عسلی برای درمان جوش صورت مفید است؟

هر نوع عسل خام به‌خاطر تولید آنزیمیِ هیدروژن پراکسید دارای خاصیت ضدباکتری است. برای برخورداری از تأثیرعسل در بهبود جوش‌ها حتما باید از عسل خام استفاده بکنید. عسل خام همان عسل طبیعی، گرماندیده و فراوری‌نشده است. عسل غیرخام خاصیت ضدباکتری‌اش را در طی فرایندهای پردازش از دست داده است.

عسل چگونه بر پوست تأثیر می‌گذارد؟

بیشترِ خاصیت ضدباکتری عسل به‌خاطر وجود مقادیر بالای اسید گلوکورونیک است که به گلوکز اکسیداز تبدیل می‌شود. بر روی پوست، گلوکز اکسیداز بلافاصله به هیدروژن پراکسید تبدیل می‌شود. تأثیر هیدروژن پراکسید مانند داروی جوش بنزوئیل پراکساید (بنزوئیل پراکسید) است.

خاصیت کاهش التهاب و ورم عسل همچنین به‌خاطر وجود ترکیبی از مواد زیر است:

پپتیدها؛
آنتی اکسیدان ها؛
ویتامین B؛
اسیدهای چرب؛
اسیدهای آمینه.
با استفاده از عسل بر روی پوست این ترکیبات تأثیرشان را بر جای می‌گذارند و به کاهش ورم، التهاب و قرمزی جوش‌ها کمک می‌کنند.

آیا تحقیقات تأثیر عسل بر روی جوش را تأیید می‌کنند؟

تعدادی از تحقیقات از تأثیر مثبت عسل بر جوش صورت حکایت دارند؛ اما میزان تحقیقات و شواهد به‌قدری نیست که بتوان عسل را درمان قطعی و نهایی جوش صورت معرفی کرد.

آیا عسل برای درمان جوش موثر است ؟

متخصصانْ عسل را برای درمان موارد زیر توصیه می‌کنند:

کورک (نوعی جوش بزرگ بر روی پوست بدن است که بر اثر عفونت فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود.
سوختگی؛
کیست پیلونیدال یا کیست مویی؛
زخم پای دیابتی.

امروزه از عسل در محصولات آرایشی و بهداشتی بسیاری استفاده می‌شود، محصولاتی مثل:

پژوهشی نشان داد عسل خاصیت ضدباکتری چشمگیری در برابر استافیلوکوک‌ها دارد. استافیلوکوک‌ها نوع مهمی از باکتری‌ها هستند که می‌توانند باعث ایجاد عوارض پوستی شوند. البته نباید فراموش کرد این باکتری‌ها عامل بروز آکنه نیستند.

برای درمان چه نوع جوش‌هایی می‌توان از عسل استفاده کرد؟

آیا عسل برای درمان جوش موثر است؟ عسل برای درمان جوش‌های قرمز و ملتهب بهترین گزینه است، چراکه به‌خوبی آب اضافی را از پوست خارج می‌کند و باعث کاهش التهاب و لکه‌های قرمز اطراف آن می‌شود؛ با این حال نمی‌توان از عسل برای درمان جوش‌هایی که سطح‌ آنها باز شده است استفاده کرد.

چگونه از عسل برای درمان جوش استفاده کنیم؟

برای استفاده از عسل بر روی پوست می‌توانید از گوش‌پاک ‌کن تمیز استفاده کنید. با  گوش‌پاک‌کن عسل را روی جوش بمالید. اگر می‌خواهید سطح بیشتری از پوست صورت را با عسل درمان کنید، می‌توانید از عسل مثل ماسک صورت استفاده کنید. به این صورت که بگذارید عسل ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان باقی بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

عوارض جانبی استفاده از عسل

با اینکه عسل خاصیت التیام زخم‌ها و کاهش التهاب دارد، اما نمی‌توان از آن برای همه‌ انواع پوست و در درمان همه افراد استفاده کرد. برخی از انواع پوست‌ها مانند پوست‌های حساس شاید بر اثر استفاده از عسل، بره موم یا سایر فراورده‌های زنبور تحریک شوند. اگر به عسل و وجود آن در درمان‌های خانگی آلرژی دارید، نه‌تنها عسل برایتان سودی نخواهد داشت، ممکن است تأثیری معکوس داشته باشد و موجب بدترشدن جوشتان یا بروز کهیر شود.

برای اثربخشی درمان با عسل چقدر زمان لازم است؟

عسل با خاصیت کاهش التهابات و التیام‌بخشی‌اش می‌تواند در همان روز مصرف یا روز بعد موجب کاهش ورم و قرمزی جوش‌های صورت شود. از آنجا ‌که درمورد خاصیت عسل در بهبود جوش‌ها پژوهش‌های کاملی انجام نشده است، مشخص نیست درمان کامل جوش‌ها با عسل به چه مقدار زمان نیاز دارد.

در چه صورت باید سراغ روش‌های دیگر رفت؟

اگر با مصرف مداوم عسل برای درمان جوش‌های صورت نتیجه‌ای حاصل نشد، بهتر است به‌سراغ سایر روش‌های درمانی سنتی و دارویی بروید. در صورت بروز علائم زیر بر اثر مصرف عسل، بلافاصله مصرف آن را متوقف بکنید:

راش (هر تغییری در پوست مانند رنگ، نما و بافت)؛
ایجاد برجستگی‌هایی بر روی پوست؛
کهیر؛
بدترشدن جوش‌ها؛
افزایش التهاب.

چه گزینه‌های درمانی دیگری وجود دارند؟

خواص درمانی عسل برای جوش صورت – برای درمان قرمزی پوست می‌توان از آلوئه‌ورا نیز استفاده کرد.

اگر می‌خواهید از فواید ضدباکتری مشابه با عسل برخوردار شوید، می‌توانید از سالیسیلیک ‌اسید و بنزوئیل پراکساید استفاده کنید. روغن درخت چای نیز درمان جایگزین طبیعی است که برای پوست‌های چرب و مستعدِ بروز جوش مناسب است. بیشتر موارد شدید جوش‌های صورت برای درمان نیازمند داروهای بانسخه و قوی مانند ایزوترتینوین (Isotretinoin) هستند.

برخی درمان‌ها را نمی‌توان در خانه انجام داد و باید به مراکز تخصصی مراجعه کرد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

لایه‌برداری شیمیایی؛
لیزردرمانی؛
نور درمانی.
همچنین تزریق کورتیزون در مطب پزشک پوست (درماتولوژیست) به بهبود سریع موارد شدید کمک می‌کند.

برای درمان سوزش و قرمزی پوست می‌توانید از محصولات  زیر استفاده کنید:

آلوئه ورا؛
کالاندولا؛
بابونه؛
جو دوسر کلوئیدی.

سخن پایانی

با اینکه عسل به درمان برخی جوش‌های پوستی کمک می‌کند، درمان قطعی و سریع و معجزه‌آسای همه جوش‌های صورت نیست. درمان‌های خانگی زیادی برای جوش‌های صورت وجود دارد؛ اما عسل یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای شروع است. اگر درباره استفاده از عسل برای درمان جوش صورت مطمئن نیستید، می‌توانید با پزشک پوست درباره فواید و عوارض آن و درمان مناسب برای جوشتان مشورت کنید.


مطالب پیشنهادی : 

پوشاندن جوش سر سیاه در آرایش صورت