آنچه که درباره نوشابه رژیمی باید دانست : امروز نوشابه های زیرو یا بدون قند در بازار به فراوانی یافت می شوند که بازاریابان از آن به عنوان نوشیدنی سالمی در رژیم غذایی نسبت به نوشابه معمولی یاد می کنند. همین طرفند ها باعث می شوند که شما مایل باشید این نوشابه بدون قند را خریداری نمایید و مصرف کنید. ولی آیا این نوشیدنی ها هیچ ضرری برای بدن ندارند و چون کالری آنها صفر است می توانند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی های سالم باشند؟

مصرف نوشابه رژیمی زیرو

نوشابه زیرو در یک قوطی ۳۵۴ میلی لیتری کالری، چربی، پروتئین، شکر ندارد و ۲ درصد از سدیم و پتاسیم روزانه را در خود جای داده است. برای اینکه این نوشیدنی شیرین باشد به آن شیرین کننده مصنوعی اضافه کرده اند . هنوز هم متخصصین تغذیه در رابطه با اثر این شیرین کننده ها در رژیم غذایی بر روی سلامتی با یکدیگر بحث دارند. با اینکه تحقیقات در این زمینه پراکنده است، ولی برخی از مطلاعات نشان می دهند که مصرف شیرین کننده های مصنوعی می تواند منجر به چاقی و یا سندروم متابولیک شود. که خود عاملی در بروز بیماری های مختلف هستند.

معمولا در نوشابه های زیرو شیرین کننده های مصنوعی از جمله اسپارتام و اسسولفام پتاسیم یافت می شود و سایر مواد تشکیل دهنده نوشابه آب، رنگ خوراکی، افزودنی های خوراکی و طعم دهنده طبیعی است.

شیرین کننده های مصنوعی و کاهش وزن

تحقیقت نشان می دهند که اثر نوشابه های رژیمی و شیرین کننده های مصنوعی در روند کاهش وزن از هم تاثیر می پذیرند. در یکی از آزمایشات فردی که بیش از ۲۱ نوشیدنی حاوی شیرین کننده های مصنوعی در هفته نوشیده بود بیشتر در معرض ابتلا به چاقی و اضافه وزن نسبت به سایرین که اصلا از این نوشیدنی ها مصرف نمی کنند، قرار داد. مورد بعد اینکه نوشیدن این نوشابه ها می توانند در طولانی مدت منجر به چاقی دور شکم شوند.

از طرفی دیگر سایر تحقیقات بیان می نمایند که شیرین کننده های مصنوعی اثر خنثی روی کاهش وزن و یا مثبت در کنترل وزن دارند. در واقع آزمایشات نشان می دهند افرادی که دارای اضافه وزن و یا چاق هستند، با استفاده از نوشابه های رژیمی و آب، بین ۲ تا ۲,۵ درصد از وزن بدنشان کاهش یافته است.

نتایج سایر تحقیقات نشان می دهد افرادی که نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی استفاده کرده اند ۶ کیلوگرم و افرادی که فقط آب می نوشیدند ۴ کیلوگرم بدون تغییر رژیم غذایی وزن کرده اند. به این معنی که می توان از این نوشیدنی ها برای کنترل چاقی استفاده کرد و اجازه نداد بیشتر از این چاق شوید.

نوشیدنی های رژیمی و سلامت دندانها

آنچه که درباره نوشابه رژیمی باید دانست : همانند سایر انواع نوشیدنی ها، مصرف نوشابه های رژیمی می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد. یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده نوشابه های رژیمی فسفریک اسید است .که در آزمایشات مختلف عاملی در پوسیدگی دندان به حساب میاد.

نوشابه های رژیمی و دیابت

درست است که این نوشابه ها بدون قند هستند. ولی به این معنی نیست جایگزین ها و شیرین کننده های مصنوعی گزینه های سالمی برای افرادی که میخواهند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند نیست. تحقیقات نشان داده اندافرادی که نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی را مصرف کرده اند نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار گرفته اند. خطر ابتلا به این بیماری کاهش نیافته است. ولی در افرادی که به این بیماری هم اکنون مبتلا هستند می توانند با نوشیدن این نوشابه های رژیمی به جای انواع حاوی قند هر چند وقت یکبار از بدتر شدن دیابت پیشگیری کنند.

سایر عوارض مصرف نوشابه های رژیمی

خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد،
افزایش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی،
باکتری های مفید معده را از بین می برد،
همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز بالا می برند.


مطالب پیشنهادی : 

تفسیر فال قهوه

چند ایده برای انجام پیرسینگ گوش

نقاشی ویترای