غواصی فن شناوری در زیر آب یا بدون وسایل تنفس مصنوعی اسکوبا است. غواصی علاوه بر اینکه کاربردهای صنعتی، پژوهشی، و نظامی دارد، برای ورزش و تفریح هم انجام می‌شود. در ادامه مطالبی را برای آشنایی با رشته غواصی در اختیار شما کاربران قرار دادیم.

ورزش غواصی

غواصی اسکوبا نوعی غواصی در زیر آب است که غواص با استفاده از دستگاه اکسیژن می تواند در زیر آب تنفس کرده و به غواصی بپردازد. غواصی اسکوبا هم نوعی فعالیت تفریحی است و هم از آن در موارد نظامی، علمی، امنیت عمومی و بخش های تجاری استفاده می شود. غواص با پوشیدن نوعی کفش باله مانند، قادر به شنا کردن بوده و همچنین با استفاده از یک ماسک غواصی، می تواند محیط اطراف خود را ببیند. غواصان معمولا برای کنترل شناوری خود از لباس و تجهیزاتی خاص استفاده می کنند.

جالب ترین دانستنی های ورزش غواصی

1. اسکوبا مخفف “دستگاه خودکفای تنفس زیر آب” است.

2. اسکوبای مدار بسته در ابتدا برای نجات و فرار اختراع شد. ارتش به این دلیل به آن علاقه مند شد، زیرا حباب بسیار کمی تولید کرده و در نتیجه کمتر قابل شناسایی بود.

3. اولین مجموعه موفقیت آمیز اسکوبای مدار بسته در سال ۱۸۷۸ توسط هنری فلوس طراحی شد.

4. اولین مجموعه موفقیت آمیز اسکوبای مدار باز در سال ۱۹۴۳ توسط ژاک ایو کوستو و امیل گوگنان طراحی شد.

5 از خطرات ایجاد شده در حین غواصی اسکوبا می توان به بیماری کاهش فشار اشاره کرد. در این بیماری به علت کاهش ناگهانی فشار محیط، حباب های نیتروژن در خون و بافت بدن غواصان تشکیل می شود. برای پیشگیری از این حالت، غواص باید به آرامی به سطح آب برگردد. این بیماری می تواند باعث مرگ یا معلولیت شود.

آشنایی با رشته غواصی
آشنایی با رشته غواصی

دیگر خطرات ناشی از غواصی عبارتند از:

خفتگی نیتروژنی

مسمومیت با اکسیژن

خرابی تجهیزات غواصی

آشنایی با رشته غواصی
آشنایی با رشته غواصی

6. قوانین اصلی برای غواصی اسکوبا عبارتند از:

آموزش و مهارت کافی

هرگز به تنهایی غواصی نکنید.

وضعیت جسمانی مناسب

به آرامی و با کنترل به سطح آب برگردید.

نفس خود را نگه ندارید.

بررسی دقیق تجهیزات

آشنایی با رشته غواصی
آشنایی با رشته غواصی

7. معمولا سالانه یک نفر به علت غواصی فوت می کند.

8. قوانینی وجود دارند که مدت زمان و میزان عمق غواصی را مشخص می کنند.

9. شکستگی انگشت یکی از شایع ترین آسیب های ناشی از غواصی اسکوبا است.

10. در آب های آرام و معتدل، یک غواص به طور میانگین، ۶۰۰ کیلو کالری در ساعت می سوزاند.

آشنایی با رشته غواصی
آشنایی با رشته غواصی

امنیت و خطرات ناشی از ورزش غواصی

۱. باروتروما
باروتروما یا ترومای فشاری به آسیب فیزیکی ناشی از تغییرات فشار در زیر آب گفته می شود که عمدتا بر گوش میانی تاثیر می گذارد. برای پیشگیری از این حالت، غواص باید سوراخ های خارجی بینی خود را پر کرده، دهان خود را بسته و با شدت بدمد. با این روش، فشار در دهان و گلو افزایش یافته و باعث باز شدن شیپور های اوستاش می شود.

۲. بیماری کاهش فشار
این بیماری، به علت افزایش فشار در زیر آب ایجاد شده که سبب جذب نیتروژن بیشتر در بافت های بدن می شود. اگر این فشار ناگهان کاهش پیدا کند، نیتروژن اضافی باعث تشکیل حباب های مضر می شود. غواصان باید به صورت مرحله مرحله و با نظارت به سطح آب برگردند. بسته به میزان جذب نیتروژن و سرعت آزاد شدن آن، این بیماری می تواند باعث درد مفاصل، بروز بثورات پوستی، فلج و حتی مرگ شود.

۳. مسمومیت با اکسیژن
مسمومیت با اکسیژن معمولا زمانی روی می دهد که غواص به عمق زیر ۱۳۵ فوت برود. در این شرایط، بدن اکسیژن زیادی را جذب می کند. اثرات این حالت عبارتند از: دید تونلی (از دست دادن دید محیطی با حفظ دید مرکزی)، تهوع، انقباض ناگهانی عضله، از دست دادن هوشیاری و تشنج.

۴. آمبولی ریه
غواصانی که به سرعت صعود می کنند، در معرض ابتلا به آمبولی ریه قرار می گیرند. افزایش فشار محیط زیر آب موجب می شود که گاز تنفسی غواص، غلیظ تر شده که این امر باعث ورود هوای بیشتر به ریه ها و در نتیجه تورم و بزرگ تر شدن ریه ها خواهد شد. صعود آرام و حبس نکردن نفس از عواملی هستند که غواصان باید به آن ها توجه داشته باشند.

۵. حیات دریایی
غواصان هرگز نباید فراموش کنند که وارد دنیای وحش زیر آب می شوند. در حالی که اکثر موجودات دریایی، خطری برای غواصان ندارند، با این حال، ممکن است حوادث غیر منتظره ای روی دهد. غواصان هرگز نباید حیوانات زیر آب، از جمله مرجان ها را لمس کنند.

آشنایی با رشته غواصی
آشنایی با رشته غواصی

مطالب پیشنهادی:

معرفی رشته رقص زومبا

معرفی رشته بتل روپ

معرفی ورزش سی ایکس ورکس و فواید آن