آرام بند درب چیست؟ آرام‌ بند در یکی از اجزای اختیاری درهاست که با بکار بردن آن می‌توان عمر قفل و دیگر اجزای در را افزایش داد. همچنین با به کار بردن آرام‌بند می‌توان از بسته شدن در اطمینان حاصل کرد. از طرفی با بکار بردن آرام‌بند در به‌صورت آرام بسته می‌شود و از صدای زیاد بسته شدن جلوگیری می‌شود. آرام بند انواع مختلفی دارد و از جهات مختلف به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود. که ما در این متن به برخی از این دسته‌بندی‌ها اشاره می‌کنیم.

چند نوع آرام بند داریم؟

یکی از دسته‌بندی‌های آرام بند ها و البته مهم‌ترین آن‌ها سایز و نمره فنر و یا همان قدرت آرام‌بند است. فنر آرام‌بندها از سایز یک تا سایز هفت طبقه‌بندی می‌شود که به ترتیب مناسب نصب بر روی درهای ۲۰-۴۵ کیلوگرم، ۴۵-۶۰ کیلوگرم، ۶۰-۸۰ کیلوگرم، ۸۰-۱۰۰ کیلوگرم، ۱۰۰-۱۲۰ کیلوگرم و ۱۲۰ کیلوگرم به بالا هست.

آرام بند درب چیست
آرام بند درب چیست

آرام بند چیست؟

آرام‌بندها به دو دسته کلی ۱- آرام‌بند بازویی ۲- آرام‌بند ریلی طبقه‌بندی می‌شوند.

قابل‌ذکر است که آرام‌بندهای بازویی از قدرت بیشتری نسبت به آرام‌بند ریلی برخوردار هستند. از اجزای تشکیل‌دهنده آرام‌بند می‌توانیم به پیچ تنظیم سرعت، بازو / ریل (نسب به نوع آرام‌بند)، پاشنه یا کفشک بازویی اشاره کرد.

عملکرد آرام‌بند به این صورت است که پس از باز شدن در نسبت به بسته شدن در به صورت مکانیکی عمل می‌کند. به این‌ترتیب که یک جک هیدرولیکی مانع از سرعت گرفتن و ضرب درب با چهارچوب می‌شود. البته قابل‌ذکر است که در تا نزدیکی چهارچوب کمی سرعت دارد ولی در نزدیکی درگیر شدن، قفل در با در سرعت درب کاهش پیدا می‌کند. انتخاب آرام‌بند مناسب یکی از مشکل‌هایی است که همیشه خریداران را به‌زحمت انداخته است.

آرام بند درب چیست
آرام بند درب چیست

آرام بند کابینت و درب

اولین ملاک انتخاب برای آرام‌بند وزن درب موردنظر است. ملاک دوم عرض درب هست همین‌طور که در بالا توضیح دادیم آرام‌بندها به چند بخش از لحاظ وزنی تقسیم می‌شوند. موضوع بعدی تکنولوژی‌های به کار رفته در آرام‌بندهاست که برخی از آن‌ها اصطلاحاً استپ دارند یعنی می‌توانید در را در زاویه ۹۰ درجه یا نزدیک به آن متوقف کنید و یا مثلاً برخی آرام‌بندها در چهارچوب در کار گذاشته می‌شوند یا اینکه برخی از آن‌ها اصلاً مشخص نیستند زیرا لولای در به‌گونه‌ای طراحی‌شده که خود، کار آرام‌بند را می‌کند که همان لولای آرام‌بند نام دارند.

آرام بند درب چیست
آرام بند درب چیست

مطالب پیشنهادی:

طرز چیدمان منزل عروس و داماد

نکاتی درباره نورپردازی آشپزخانه

20 ترفند برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه!