آداب و رسوم عجیب کریسمس در کشور های مختلف

سنت های کریسمس در کشورهای مختلف جهان: روز 25 دسامبر مصادف با تولد حضرت مسیح، عیدی بزرگ در بسیاری از کشورهای جهان است. در این روز مسیحیان جهان با خرید هدایا، تزئین درخت کاج و حضور در کلیساها، تولد حضرت مسیح را جشن می گیرند. با وجود این، جشن عید کریسمس در همه کشورها مصادف با روز 25 دسامبر نیست. برخی از کشورها که از تقویم ژولینی به جای میلادی پیروی می کنند، در تاریخ 7 ژانویه، کریسمس را جشن می گیرند. سنت های آنها در این روز متفاوت است. نمونه اختلاف تقویم ژولینی و میلادی بابانوئل و سورتمه پر از هدایاست.

هلند

روز 5 دسامبر مهمترین عید در هلند است. این عید مصادف با سفر «سینترکلاس» یا «نیکلاس مقدس» از خانه خود در اسپانیا به هلند برگزار می شود. سینترکلاس یکی از چهره های مذهبی در هلند است که تا قرن 19 در راستای تربیت و هدایت کودکان و جوانان فعالیت داشت. در سال  1850، یان شوئنک من، نویسنده داستان های کودکان، سینتر کلاس را در کنار یک غلام سیاه به نام «پیت سیاه» معرفی کرد. وظیفه پیت سیاه این بود که از دودکش وارد خانه کودکان خوب شود و برای آنها هدیه ببرد یا آرزوی آنها را برآورده کند.

ایسلند

در سرزمین یخ و برف،سنت بر این است که 13 روز پیش از کریسمس، اولین بابانوئل با سورتمه خود از کوه پایین آمده و به هر خانه که کودک در آن است، سر می زند. طبق داستان های محلی، بابانوئل در کفش کودکان خوب شیرینی و شکلات و در کفش بچه های بد، سیب زمینی می گذارد. تا روز 25 دسامبر و همزمان با تولد مسیح، 13 بابانوئل از کوه پایین می آیند و از فردای عید تا روز 6 ژانویه همه آنها به کوهستان باز می گردند. عدد 13 در فرهنگ مردم ایسلند همانند آنچه در سنت نوروز باستانی آمده، عددی خوش یمن است.

آلمان

شب کریسمس (25 دسامبر) مهمترین و مقدس ترین زمان در میان مردم آلمان است. خانواده های آلمانی تا نیمه شب در کلیساها باقی می مانند و سرودهای مذهبی می خوانند.

لهستان

جشن های عید کریسمس در لهستان همانند هلند از 6 دسامبر آغاز می شود. خانواده های لهستانی 12 نوع غذا بومی را برای جشن کریسمس آماده می کنند که یکی از آنها «اوپتاتک» یا  شیرینی کریسمس است.

نروژ

مبادله هدیه یکی از سنت های مردم نروژ در شب کریسمس است که اغلب اوقات به وسیله شخصی که خود را شبیه به بابانوئل کرده، اعطا می شود. آنها همچنین در شب کریسمس، مقداری دانه گندم برای پرندگان می‌ریزند.

آرژانتین

سنت های کریسمس در کشورهای مختلف جهان: مردم این کشور خانه های خود را با چراغ و تاج گل تزئین می کنند و بر سر در خانه هایشان حلقه های گل سفید و قرمز آویزان می کنند. آنها در روز 8 دسامبر با تزئین کردن درخت کریسمس، به استقبال تولد مسیح می روند. از دیگر دکورهای مردم آرژانتین برای جشن کریسمس، استفاده از پوستر مریم مقدس و مسیح است. خوراک اصلی مردم آرژانتین در شب عید کریسمس شامل بوقلمون دودی،گوشت خوک، گوجه شکم پر و نان های مخصوص عید همچون «پان دولشه» و «پانه تُن» است.

استرالیا

استرالیا تنها کشوری است که کریسمس را وسط تابستان برگزار می کنند. مردم استرالیا خانه های خود را با حلقه های گل تزئین کرده و به جشن و خواندن سرود می پردازند. آبگوشت و بوقلمون کبابی خوراک ویژه شب عید در استرالیاست.

روسیه

در روسیه همانند سایر کشورهای اروپای شرقی، خانواده ها به نشان 12 حواریون، 12 نوع خوراک تهیه می کنند. که سوپ چغندر، ماهی و کلم  از غذاهای اصلی هستند. مردم روسیه از تقویم ژولینی پیروی میکنند. مراسم خود را روز 7 ژانویه برگزار می کنند.

نیجریه

کریسمس در نیجریه یک مراسم خانوادگی است. مردم کمتر در گروه های بزرگ شرکت می کنند. آنها خانه های خود را با گل و درخت تزئین می کنند. برای شام شب عید بوقلمون طبخ می کنند. از دیگر خوراک های سنتی نیجریه در شب عید می توان به کباب بره، خوراک خرگوش و یا جوجه اشاره کرد.