اکسسوری‌ها چه هستند؟

اکسسوری‌ها لوازم جانبی‌ای هستند که به‌تنهایی به چشم نمی‌آیند، اما وقتی از آنها به‌درستی استفاده کنیم، می‌توانند کامل‌کننده طرز لباس پوشیدن ما باشند. اکسسوری می‌تواند جواهرات، ساعت یا حتی عینک آفتابی باشد.

با پوشیدن یک لباس ساده و انتخاب اکسسوری مناسب، می‌توانیم در هر جمعی بدرخشیم. انتخاب درست اکسسوری‌ها می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که چقدر به جزئیات لباس‌پوشیدن‌مان اهمیت می‌دهیم. حال بیایید ببینیم چه بایدها و نبایدهایی درباره ترکیب اکسسوری‌ها با لباس‌های اصلی وجود دارد.۱. همزمان از سه یا چهار اکسسوری بزرگ استفاده نکنید

انتخاب اکسسوری - بیشتر از سه یا چهار اکسسوری بزرگ استفاده نکنید

استفاده از چند اکسسوری بزرگ اشکالی ندارد، تا زمانی که بیشتر از ۳ یا ۴ عدد نباشند. اگر بی‌توجه به این موضوع، چند اکسسوری بزرگ را باهم به خودتان آویزان کنید، هم لباس و هم چهره‌تان را محو خواهد کرد؛ به‌ویژه اگر ریز‌اندام باشید، وضعیت بدتر خواهد بود.

اگر دو یا سه اکسسوری بزرگ را باهم استفاده می‌کنید، دقت کنید که ازنظر رنگ، سبک و جنس با هم هماهنگ باشند. برای مثال، یک گردن‌بند سنتی بزرگ با مهره‌های چوبی هیچ تناسبی با گوشواره‌های بزرگ از جنس طلا ندارد.

۲. یقه بزرگ لباس را با روسری یا شال بزرگ نپوشانید

انتخاب اکسسوری - یقه بزرگ لباس را با شال بزرگ نپوشانید

هنگامی‌که لباس‌هایی مانند پالتو یا مانتو را می‌پوشید که یقه بزرگی دارند، از روسری یا شال بزرگ و حجیم استفاده نکنید. با این‌ کار نه‌تنها زیبایی یقه را محو می‌کنید، بلکه بزرگی یقه باعث می‌شود روسری روی آن پف کند و به‌این‌ترتیب نمای زیبایی نخواهد داشت. از روسری یا شال کم‌حجم یا کوتاه استفاده کنید تا درون یقه بزرگ پالتو جای بگیرد.۳. از سِت کامل جواهرات بزرگ استفاده نکنید

انتخاب اکسسوری - از ست جواهرات با اندازه بزرگ استفاده نکنید

برخی افراد تصور می‌کنند که برای انتخاب اکسسوری ، همیشه باید از ست کامل گوشواره، دست‌بند، گردن‌بند و انگشتر استفاده کنند، اما این امر فقط زمانی درست است که اندازه این اقلام کوچک و ظریف باشد؛ مثلا اگر گردن‌بند انتخابی شما بسیار بزرگ است، واقعا جالب نیست که دست‌بند، انگشتر و گوشواره آن را هم هم‌زمان استفاده کنید.

۴. کفش و کیف‌دستی نباید حتما همرنگ باشند

انتخاب اکسسوری - کیف و کفش حتما نباید همرنگ باشند

چه‌کسی می‌گوید که برای ست‌کردن کفش و کیف‌دستی، باید آنها را همرنگ انتخاب کرد؟ اتفاقا این ترکیب اصلا خلاقانه نیست. به‌جای آن، کفش و کیف‌دستی را به‌‌گونه‌ای هوشمندانه انتخاب کنید تا در عین همرنگ‌نبودن، با هم هماهنگ باشند؛ برای مثال، اگر رنگ کفش‌تان بیش ‌از حد براق و روشن (به‌اصطلاح جیغ) است، رنگ کیف‌دستی را از همان طیف اما ملایم انتخاب کنید تا نوعی تضاد و تفاوت در درخشندگی رنگ ایجاد کند.

۵. روی چیزی تأکید کنید که برایتان در اولویت است

انتخاب اکسسوری - روی آنچه برایتان در اولویت است تأکید کنید

در هنگام انتخاب اکسسوری ، اول مشخص کنید که دقیقا از چه ‌لحاظ می‌خواهید بر دیگران تأثیر بگذارید؛ برای مثال، نوع آرایش‌تان، لباس‌ها و اکسسوری‌ها می‌توانند در این تأثیرگذاری کمک‌کننده باشند. باید مشخص کنید که اولویت شما کدام‌یک از این موارد است و فقط روی همان تأکید کنید.

هرگز تلاش نکنید تا هم‌زمان همه این موارد را پررنگ جلوه دهید؛ برای مثال، ترکیب لباسی که یقه پفی دارد با آرایش بسیار غلیظ و گوشواره‌های الماس بسیار بزرگ نه‌تنها زیبا نیست، بلکه مضحک به نظر می‌رسد. وقتی اولویت‌تان مشخص باشد، انتخاب اکسسوری ساده‌تر است.

۶. ساعت مچی با لباس شب تناسبی ندارد

انتخاب اکسسوری - لباس شب را با ساعت مچی نپوشید

معمولا ساعت مچی برای تیپ اسپرت یا اداری و حتی برای خریدرفتن بسیار مناسب است، اما با لباس شب برای خانم‌ها واقعا جور در نمی‌آید. البته برخی ساعت‌های طلایی یا نقره‌ای با صفحه بسیار ظریف که بیشتر به دست‌بند شباهت دارند، شاید بد نباشند؛ اما اگر از ما می‌شنوید، برای انتخاب اکسسوری در مهمانی‌هایی که لباس شب به تن دارید، کلا بی‌خیال ساعت مچی شوید.

۷. انگشترهای بزرگ برای هرکسی مناسب نیستند

انتخاب اکسسوری - انگشترهای بزرگ برای همه مناسب نیستند

این‌طور نیست که همیشه انگشترهای بزرگ برای هرکسی مناسب باشند. اگر انگشت‌های کوتاه و تپل دارید، انگشترهای بزرگ برایتان مناسب نیستند؛ زیرا آنها را کوتاه‌تر نشان می‌دهند. بنابراین از انگشترهای ظریف استفاده کنید که انگشت‌هایتان بلندتر جلوه کنند.

۸. رنگ دستکش را با اجزای لباس ترکیب کنید

انتخاب اکسسوری - ترکیب رنگ دستکش با اجزای لباس

به‌طورکلی برای انتخاب اکسسوری ای مانند دستکش، دست‌تان کمی بازتر است. کافی است دستکش را حداقل با یکی از اجزای تیپ‌تان هماهنگ کنید؛ برای مثال، رنگ آن را همرنگ با کمربند، کفش یا حتی رژلب‌تان انتخاب کنید.

۹. لباس‌های رنگ پاستلی را با کفش تیره نپوشید

انتخاب اکسسوری - لباس رنگ پاستلی را با کفش تیره نپوشید

رنگ‌های پاستلی مانند صورتی، لاکی و رنگ‌های تند و شاد با کفش‌های تیره جور در نمی‌آیند. بهتر است با این لباس‌ها از کفش‌هایی با رنگ‌های روشن و ملایم استفاده کنید.۱۰. اکسسوری سنتی با لباس‌هایی به‌رنگ خنثی مناسب است

انتخاب اکسسوری - اکسسوری سنتی را با لباس رنگ خنثی بپوشید

اگر از اکسسوری‌های سبک سنتی‌ای استفاده می‌کنید که پر از مهره‌ها و دانه‌ها هستند، بهتر است لباس‌هایی با رنگ‌های خنثی بپوشید. خود اکسسوری‌های سنتی معمولا طرح‌های شلوغی دارند؛ حالا تصور کنید پوشیدن آنها با لباس‌های طرح‌دار یا رنگ‌های تند، چه ترکیب نامناسبی ممکن است ایجاد کند.

۱۱. شکل بدنتان باید با اکسسوری متناسب باشد

انتخاب اکسسوری - شکل بدن باید با اکسسوری هماهنگ باشد

سبک لباس‌پوشیدنتان را بشناسید. اگر بدنتان به‌شکل گلابی است، بهتر است از سبک کلاسیک با ظرافت‌های خاص خودش استفاده کنید. یک نمونه از بهترین ترکیب اکسسوری برای سبک‌های کلاسیک، ترکیب لباس‌های ساده با الیاف طبیعی مانند کتان و گردن‌بندی از رشته‌های مروارید است.

دقت کنید که اگر گردنتان بلند است، می‌توانید گردن‌بندی با سه رشته مروارید به گردن بیاویزید. اما اگر گردن کوتاه و چاقی دارید، از گردن‌بندی با یک رشته مروارید استفاده کنید؛ در غیر این‌ صورت، طوری به نظر می‌رسید که انگار در حال خفه‌شدن هستید.

اگر سبکتان مطابق مد روز نیست، معمولا لباس‌های کشی، جین و نظایر آنها با اکسسوری‌های اسپرت و پرزرق‌وبرق مانند گردن‌بندها و دست‌بندهای غیرسنتی که از قاعده و قانون خاصی پیروی نمی‌کنند، برایتان مناسب‌تر است.